24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć o ks. Zychu

Ocena: 0
183

Trzydziestą rocznicę śmierci ks. Sylwestra Zycha uczczono 11 lipca Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce.

fot. Barbara Wiśniowska / Idziemy

Obecni byli krewni i przyjaciele księdza, a także przedstawiciele rządu, starostwa wołomińskiego i władz Kobyłki. List wystosował prezydent Andrzej Duda. Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Andrzej Rusinowski, który w homilii wspominał swoją i księdza proboszcza Jana Andrzejewskiego znajomość z ks. Zychem, jego ogromną odwagę i miłość do ojczyzny. – Nie pytał, jakie korzyści będzie miał z mówienia prawdy o zniewolonej Polsce, tylko tę prawdę mówił i działał. Zapłacił za odwagę najwyższą cenę – przypomniał.

Ksiądz Sylwester Zych, kapelan Konfederacji Polski Niepodległej, pierwszy raz naraził się reżimowi komunistycznemu, gdy zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach. W 1982 r., fałszywie oskarżony o udział w zabójstwie milicjanta, spędził sześć lat w więzieniu. Po wyjściu na wolność był pobity przez nieznanych sprawców i stale śledzony, a 11 lipca 1989 r. jego zwłoki ze śladami obrażeń znaleziono na dworcu autobusowym w Krynicy Morskiej. Pracownik TVP Gdańsk dostał polecenie nakręcenia filmu o księdzu, który jakoby „zapił się na śmierć”. Sprawców i zleceniodawców zabójstwa do dziś nie odnaleziono, choć podejrzenia padają na funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Ksiądz Zych, pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jest pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Kobyłce. Po Mszy Świętej zgromadzeni obejrzeli film o nim i modlili się na jego grobie. Za pamięć podziękowała siostra księdza, Danuta Regulska.

– Pamięć o nim nie zginie – zapewnia burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -