10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W prawie 900 miejscowościach w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli

Ocena: 0
784

W aż 872 miejscowościach w Polsce i 18 za granicą, od Gdańska po Kibeho w Rwandzie i Santa Clarę na Kubie, przejdą 6 stycznia Orszaki Trzech Króli, największe uliczne jasełka na świecie.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawski Orszak poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a dołączy do niego prezydent Andrzej Duda z małżonką. W tym roku uczestnicy radosnego pochodu, śpiewając kolędy, będą dziękować za "wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny", m.in. Cud nad Wisłą, ale również zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.W poniedziałek 6 stycznia 2020, jak co roku, Orszaki wyruszą za Trzema Królami w drogę do Stajenki. Aktorzy orszakowych scen będą przemiawiać słowami polskich kolęd oraz śpiewali. Prowadzeni przez Gwiazdę, dotrą do Nowonarodzonego, aby pokłonić Mu się i wyrazić naszą miłość kolędą. W wydarzeniu nie zabraknie Prezydenta RP. W tym roku Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dołączą do uczestników Orszaku Trzech Króli mijających Pałac Prezydencki w Warszawie. Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

Uczestnikom Orszaków rozdawane będą korony i śpiewniki z kolędami. Organizatorzy co roku chcą przypominać polskie kolędy, utwory o bardzo głębokiej treści teologicznej, a jednocześnie o jasnym przekazie - od najstarszej "Anioł Pasterzom mówił" po współczesne oraz od najbardziej znanych po te nieco zapomniane. Na czele orszaku warszawskiego, ruszającego o godz. 12.15 z Placu Zamkowego, jako główny pasterz przejdzie jak w poprzednich latach kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą gwieździe w drodze do Betlejem Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włączy się także wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych. Przed południem na Placu Zamkowym kolędował będzie Chór Ave, mieszany zespół wokalny skupiający amatorów i wykonujący muzykę z różnych epok. O godz. 11.45 start głównych orszaków królewskich poprzedzi orszak rodzinny, złożony z rodzin z dziećmi, prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i eskorcie Rzymian Orszak główny poprowadzi Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę w towarzystwie dzieci z przedszkoli i zerówek przebranych za pastuszków. Za nimi podążą metropolita warszawski i osoby niepełnosprawne i wolontariusze ze Wspólnoty "Drabina Jakubowa"

Główny pochód podzielony będzie na orszaki afrykański, azjatycki i europejski, każdy prowadzony przez swego Króla. Król afrykański Melchior poruszać się będzie na wielbłądzie, król azjatycki Baltazar - na wielkiej łodzi z głową smoka, a król europejski Kacper - na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymskąW drodze do Stajenki pochody miną kilka mansjonów, w tym Dwór Heroda, scenę muzyczną, miejsce walki dobra ze złem oraz bramę anielską przy wejściu na Plac Piłsudskiego. Tam nastąpi pokłon Dzieciątku i złożenie królewskich darów - mirry, kadzidła i złota, pokłon mieszkańców Warszawy oraz błogosławieństwo kard. Nycza. Wszystkim scenom towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła IINa Placu Piłsudskiego również nie zabraknie cikeawych atrakcji. Będzie Jarmark Orszakowy (u 30 wystawców będzie można kupić m.in. zabawki rękodzielnicze, słodycze, naturalne kosmetyki), żywa szopka, punkty informacyjne szkół współorganizujących warszawski Orszak, a nawet foodtrucki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter