16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas - bieżące informacje (styczeń)

Ocena: 5
1798

Bieżące informacje z Warszawy i okolic: diecezjalne spotkanie synodalne, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, rocznica ingresu bp. Kamińskiego, świąteczny koncert organowy, Duchowość dla Warszawy, wystawa z noblistką, Zima w mieście, katechizacja narzeczonych, kolędy świata w wykonaniu kleryków z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego "Redemptoris Mater" , POP na Pradze i nowy mural w Warszawie.

Fot. Wojciech Łączyński, archwwa.pl, pixabay.com/CCO

W intencji osób niewidomych. Bp Jacek Grzybowski 30 stycznia o godz. 17.30, w kościele św. Marcina w Warszawie, ul. Piwna 9/11 będzie przewodniczyć Mszy św. w intencji osób niewidomych. Po Eucharystii odbędzie się kolędowanie.
Ankiety synodalne. Bp Jacek Grzybowski poinformował koordynatorów Zespołów Synodalnych w diecezji warszawsko-praskiej o wydłużonym terminie składania ankiet do 15 marca br.

Jak budować relacje. Duszpasterstwo akademickie Arka ruszyło 21 stycznia z cyklem spotkań dla studentów „Droga Tobiasza”, o budowaniu wartościowych relacji. Spotkania w akademiku Arka w Warszawie, przy ul. Grochowskiej 194/196 co tydzień, w poniedziałki, w godz. 18.00-21.00. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest uprzednie zgłoszenie poprzez stronę www. drogatobiasza.pl

Obwodnica Jabłonny. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski i Gmina Jabłonna podpisali porozumienie w sprawie przedłużenia obwodnicy Jabłonny w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego. Planowany odcinek będzie miał długość ok. 2,5 km i połączy drogę krajową nr 61 z drogą wojewódzką nr 630, czyli odcinek od ronda przy sklepie OBI do granic Jabłonny.

Pomoc prawna zdalnie. Na terenie powiatu legionowskiego od 24 stycznia do 31 marca punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnych mediacji mają działać zdalnie. By uzyskać pomoc należy wysłać wiadomość pod adres mailowy  pomocprawna@powiat-legionowski.pl wskazując preferowaną formę kontaktu (telefon, mail) lub w przypadku braku dostępu do Internetu zadzwonić pod numer 789-446-860.

Ograniczenia w obsłudze w urzędach. W związku z pandemią stołeczne urzędy wprowadziły od 24 stycznia do odwołania zmiany w obsłudze klientów. Obsługa będzie w dwóch formach - po uprzednim umówieniu wizyty w systemie rezerwacji internetowych rezerwacje.um.warszawa.pl oraz bezpośrednio w urzędzie bez konieczności umawiania wizyty. Kontakt z Urzędem drogą mailową i telefoniczną. Numery telefonów i adresy e-mail podane są na stronach www.warszawa19115.pl, oraz na stronach internetowych dzielnic. Ograniczana jest liczba klientów przebywających w siedzibie urzędu, obowiązuje dezynfekcja rąk, zakrywania ust i nosa. Nieczynne będą siedziby USC w dzielnicach: Białołęka, Ochota, Wesoła, Wilanów i Wola. Mieszkańcy tych dzielnic mogą załatwiać sprawy w pozostałych siedzibach Urzędu Stanu Cywilnego, nie obowiązuje rejonizacja: ul. Falęcka 10 (Mokotów), ul. Grochowska 274 (Praga-Południe), ul. ks. I. Kłopotowskiego 1/3 (Praga-Północ), ul.  gen. W. Andersa 5 (Śródmieście), ul. L. Kondratowicza 20 (Targówek), pl. Czerwca 1976 r. nr 1 (Ursus), al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (Ursynów), ul. Włókiennicza 54 (Wawer), ul. S. Żeromskiego 29 (Bielany), ul. T. Chałubińskiego 8 (Sekcja Obrotu Zagranicznego), ul. M. Flisa 6 (Wydział Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego).

Żegnamy kapłana. Ks. kan. Andrzej Kamiński zmarł 5 stycznia w wieku 72 lat, w 49. roku kapłaństwa. Przed emeryturą był proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego w Babsku w diec. łowickiej, kanonikiem Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej. Na terenie obecnej diecezji warszawsko-praskiej pracował jako wikariusz w parafiach: Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim (1974-1975), Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej (1978-1979), Świętej Trójcy w Kołbieli (1983-1986), MB Częstochowskiej w Wołominie (1986-1989) oraz Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie (1989-1991). Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 stycznia w parafii w Babsku, ze złożeniem ciała w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Pruszkowie,  przy ul. Cmentarnej.

Diecezjalne spotkanie synodalne. Trzecie spotkanie w ramach konsultacji synodalnych na poziomie diecezjalnym w Archidiecezji Warszawskiej, odbędzie się 19 stycznia o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich na temat "Chrzest źródłem jedności chrześcijan".

Rocznica ingresu bp. Kamińskiego. 20 stycznia przypada 4. rocznica ingresu bp. Romualda Kamińskiego. Modlitwa w tym dniu organizowana jest w poszczególnych parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. 22 stycznia, o godz. 16 w praskiej katedrze przy ul. Floriańskiej, odbędzie Nabożeństwo Słowa Bożego. Liturgii będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Centralne nabożeństwo odbędzie się 23 stycznia w prawosławnej metropolitalnej katedrze św. Marii Magdaleny, al. Solidarności 52, gdzie homilię wygłosi bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Zobacz: Zaproszenie na Nabożeństwo Słowa Bożego

W intencji kard. Józefa Glempa. W 9. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, 23 stycznia o godz. 19.00, w Archikatedrze Warszawskiej, ul. Świętojańska 8, odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Ekumeniczna rocznica. 27 stycznia o godz. 17.30 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej, zostanie odprawiona Msza św. w 60. rocznicę pierwszego nabożeństwa ekumenicznego w Warszawie.

Duchowość dla Warszawy. W kolejnym z tego cyklu spotkaniu „Czy cierpienie jest karą za grzechy”, weźmie udział dominikanin o. dr hab. Tomasz Gałuszka, 20 stycznia  o godz. 19 w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Wstęp wolny. Spotkanie organizuje Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Idziemy.

Więcej informacji: Duchowość dla Warszawy: "Czy cierpienie jest karą za grzechy?"

Parafialne sprawozdania. Ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej w wydanym komunikacie przypomina księżom proboszczom o złożeniu corocznych sprawozdań duszpasterskich i finansowych do 31 stycznia. Zmieniły się sprawozdania duszpasterskie dekanalne i parafialne, druki do pobrania znajdują się w załącznikach na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.

Przed Światowym Spotkaniem Rodzin.  W ramach przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin z papieżem Franciszkiem w dn. 22-26 czerwca w Rzymie, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował materiały duszpasterskie do wykorzystania w parafii, we wspólnocie i w rodzinie. Materiały są opracowane na poszczególne miesiące od stycznia do czerwca: www.diecezja.waw.pl Ks. Robert Wielądek, diecezjalny Duszpasterz Rodzin zaprasza do kontaktu osoby z praskiej diecezji, które chciałyby się udać na spotkanie do Rzymu: e-mail  rwil8@wp.pl, tel. 664766062.

Kolędowanie w Stanisławowie. W parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława BM, ul. Szkolna 2, w Stanisławowie 23 stycznia o godz. 12 odbędzie się „Kolędowanie na Mazowszu”. Wystąpią Alicja Węgorzewska - światowej sławy mezzosopran, Olga Bończyk - piosenkarka i aktorka, Bogdan Kierejsza – skrzypek i aranżer, Robert Grudzień – mistrz organów. Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystami.

Rejestracja pojazdów. Od 1 lutego br. obowiązuje znowelizowany art. 73 ustawy Prawo o ruchu drogowym, na podstawie którego nabywcy mogą wnioskować o zachowanie ostatniego numeru rejestracyjnego, w tym tablic rejestracyjnych. Warunkiem jest rejestracja pojazdu w Polsce oraz czytelne, utrzymane w należytym stanie (np. niepogięte) tablice. Jeśli właściciel zdecyduje się pozostać przy dotychczasowej rejestracji, będzie mógł zaoszczędzić od 30 zł – w przypadku tablicy dla motoroweru, do 80 zł – w przypadku tablic samochodowych.

Bezpieczne ferie. Przed wyjazdem na ferie zimowe policjanci ruchu drogowego prowadzą dodatkowe kontrole autobusów i kierowców przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. W woj. mazowieckiem ferie będą w dn. 31 stycznia- 13 lutego. Kontrole należy umawiać kilka dni przed wyjazdem, w Warszawie będą prowadzone na parkingu obok Hali TORWAR przy ul. Łazienkowskiej. Na stronie: bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu np. dane o badaniu technicznym oraz informacje o polisie OC.

Pamięci powstańców warszawskich. Na połowę bieżącego zapowiadane jest otwarcie Izby Pamięci na wolskim cmentarzu powstańczym. Ma być ona oddziałem Muzeum Warszawy, składać się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami poległych w czasie powstania warszawskiego cywilów i żołnierzy. W przygotowane puste tabliczki, wraz z postępem badań wpisane zostaną kolejne nazwiska.

W Porcie Czerniakowskim. Miejski Zarząd Zieleni ogłosił zamówienie na zaprojektowanie mostu pieszo-rowerowego nad kanałem portowym w Porcie Czerniakowskim. Most ma się znaleźć w miejscu dawnego tymczasowego drewnianego mostku (łączył on zachodni brzeg portu z Cyplem Czerniakowskim), który został zamknięty w 2007 roku.

Wystawa z noblistką. Wystawa „Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie" w domu urodzenia Noblistki przy ul. Freta 16 w Warszawie, prezentuje eksponaty przywiezione prosto z Korei Płd. Znajdziemy na niej m.in. unikatowe fotografie, przeszło 20 nowości wydawniczych, fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny. Wystawa jest otwarta do kwietnia 2022 r. Poniedziałek i niedziela: nieczynne, wtorek - sobota: 12.00-18.00. Dodatkowe inf. www.mmsc.waw.pl.

Rozeznaj powołanie. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie, zaprasza na dni skupienia dla rozeznających powołanie, które potrwają od 21 stycznia do 22 stycznia. Więcej inf. www.wmsd.waw.pl e-mail: powolania@wmsd.waw.pl, profil na Facebook /wmsdwaw.

Zobacz: Klerycy warszawskiego seminarium zapraszają na rekolekcje dla rozeznających powołanie

Konwersatorium o Prymasie. W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 w Warszawie, odbędzie się 19 stycznia o godz. 19.30 kolejne konwersatorium „Prymas Tysiąclecia mówi do nas”, pt. „Miłość do Kościoła”, które poprowadzi ks. prał. Bogdan Bartołd.

Wykład o Wicie Stwoszu. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 w Warszawie zaprasza 18 stycznia o godz. 17.30 na wykład dr Ewy Korpysz z cyklu Varsovia. Ars et historia „Wit Stwosz. Między Krakowem a Norymbergą”.

Mural w Warszawie. Na warszawskim Mokotowie przy ul. Orzyckiej, uroczyście odsłonięto mural upamiętniający 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Mural prezentuje sylwetki 26 najwybitniejszych polskich lekkoatletów, którzy zdobywali najwyższe trofea podczas stu lat działalności związku. Autorem koncepcji projektu jest Tomasz Majewski - mistrz olimpijski i wielokrotny medalista w pchnięciu kulą a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Podsumowania Caritas. W 2021 r. Caritas Archidiecezji Warszawskiej pomogła m.in. 834 chorym. Stacjonarnie Caritas leczyła 341 pacjentów: 179 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 155 w hospicjum.

Nowe linie autobusowe. Od 10 stycznia na warszawskie trasy wyjechały autobusy nr 263, 319 i 817. Połączą Wawer i Wilanów z Ursynowem oraz Pruszków z Warszawą Zachodnią.

Uratuj Karola. Karol Kuźma jest 26-letnim absolwentem SGGW kierunku ogrodnictwo. Przed chorobą śpiewał w chórze akademickim SGGW i w chórze kościelnym parafii św. Rocha w Jasieńcu. Choruje na białaczkę limfoblastyczną, jedyną szansą na powrót do zdrowia jest leczenie metodą Car-T-Cell, która kosztuje 1,5 mln zł. Więcej inf. jak wspomóc finansowo Karola, znajdziesz na www.siepomaga.pl

POP na Pradze. Od Nowego Roku przy ul. Grochowskiej 316/320 na Pradze Południe w Warszawie, działa Punkt Obsługi Pasażerów, który do tej pory funkcjonował przy ul. Żelaznej 61. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-17.00.

Kino zaprasza. W kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie, będzie można obejrzeć w dniach 8, 18, 29 stycznia film o duchowej i artystycznej drodze Adama Chmielowskiego, czyli św. Brata Alberta „Nędzarz i Madame”. Wszystkie seanse są połączone ze spotkaniami z aktorami. Inf. i rezerwacja przez Koło Radia Maryja, tel. 510-743-544.

Zieleń na Woli. Przy ul. Redutowej powstał parkowo-rekreacyjny teren zieleni. Inwestycję, z inicjatywy mieszkańców, przeprowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego dokonano całkowitego przeobrażenia terenu w okolicach skrzyżowania ulic Redutowej i Wolskiej oraz Cmentarza Wolskiego Prawosławnego. Nasadzenia roślin oraz elementy małej architektury nadały przestrzeni nowy charakter.

Nowe przystanki. W styczniu w al. gen. W. Sikorskiego w Warszawie zostaną uruchomione dwa nowe przystanki „na żądanie" dla linii 166 i 195. Przystanek w kierunku al. Wilanowskiej, nazwany Bergamotki 01, zostanie zlokalizowany przed skrzyżowaniem z ul. Bergamotki. Przystanek w drugą stronę, w kierunku ulicy Jana III Sobieskiego, Bergamotki 02, będzie za skrzyżowaniem z ul. św. Bonifacego.

Sprawca ujęty. Policja zatrzymała sprawcę, który w wigilię Bożego Narodzenia zbezcześcił ścianę zabytkowego kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie  na okres 3 miesięcy, na czas postępowania karnego. Sprawcy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Wścieklizna na Mazowszu. W związku z kolejnymi przypadkami wścieklizny u psów i kotów wystosowany został tym razem rządowy alert m.in. o utrzymywanie zwierząt domowych w zamknięciu, a także zaszczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego obowiązuje nakaz szczepienia. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota i psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od  ostatniego szczepienia. Brak szczepienia skutkuje mandatem w wysokości 500 zł.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter