4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: z Warszawy i Mazowsza

Ocena: 0
5787

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi i ważnymi informacjami i ogłoszeniami z regionu Warszawy i Mazowsza.

fot. arch.www.idziemy.pl

Nowoczesne centrum. Parafia św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie chce wybudować w ciągu najbliższych lat 4 piętrowy budynek. Znajdą się w nim m.in. pomieszczenia dla grup i wspólnot, podziemny parking oraz centrum ewangelizacyjne. 

Tramwajem do marianów. Przy kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie, wzdłuż ul. Bonifacego powstaną tory tramwajowe. Tramwaje będą mogły skręcać w kierunku centrum i Wilanowa. Długość trasy wyniesie około 800 m., a odcinek będzie zakończony wspólną pętlą tramwajowo-autobusową przy Szkole Podstawowej im. Raoula Wallenberga. Prace budowlane na odcinku mają rozpocząć się pod koniec 2023 r.

Czyste powietrze w stolicy? Warszawa wprowadza strefę czystego transportu. Ograniczy ona wjazd do centrum stolicy starym samochodom, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Strefa ma funkcjonować już w połowie 2024 r. Wstępny projekt strefy czystego transportu obejmuje Śródmieście oraz przylegające fragmenty: Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa i Pragi. Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl. Więcej inf. o strefie czystego transportu można uzyskać w serwisie Urzędu Miasta: www.transport.um.warszawa.pl 

Bezpłatny sprzęt rehabilitacyjny. Z usługi skorzystać mogą mieszkańcy Warszawy, którzy złożą wniosek oraz posiadają zaświadczenie od lekarza, wskazujące na konieczność korzystania z określonego typu sprzętu, aby go wypożyczyć, trzeba wypełnić wniosek oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie. Dokumenty można składać osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych (CUS) „Społeczna Warszawa” przy ul. Skaryszewskiej 3, 03-802 Warszawa lub wysłać pocztą na adres CUS, albo przez EPUAP na adres: /CUSWarszawa/SkrytkaESP. Więcej inf. na temat funkcjonowania wypożyczalni znajduje się na stronie: www.wsparcie.um.warszawa.pl oraz pod nr. tel. (22) 277 49 70.

Klub seniora w Otwocku. Samorząd Otwocka planuje utworzenie pierwszego miejskiego klubu seniora w centrum miasta przy ul. Poniatowskiego. We wnętrzu będzie duża sala, w której mają być organizowane spotkania, wykłady i trzy mniejsze sale na zajęcia dla seniorów oraz kawiarenka i wyposażona kuchnia. Otwarcie klubu już pod koniec stycznia.

Słodka niedziela. W parafii NMP Królowej w Józefowie koło Legionowa odbył się 15 stycznia kiermasz ciast „Słodka Niedziela”. Jego organizatorem był parafialny Zespół Caritas. Na parafian czekały łakocie z dołączonymi przepisami kulinarnymi. Wszystkie zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na pomoc miejscowym seniorom.

Nowe powiatowe linie autobusowe. Z początkiem 2023 r. starostwo wołominskie uruchomiło 5 bezpłatnych powiatowych linii autobusowych. Nowe linie: nr. 1 Lipinki – Wołomin – Ząbki (do M1), nr. 2 Radzymin – Klembów – Poświętne, nr. 3 Radzymin – Wola Rasztowska – Tłuszcz, nr. 4 Tłuszcz – Franciszków – Strachówka, nr.5 Tłuszcz – Strachówka – Strachów.

Materiały synodalne. Na stronie www.diecezja.waw.pl zostały zamieszczone prezentacje pomocne przy organizowaniu spotkań Rady Parafialnej, Zespołów Synodalnych bądź spotkań z liderami wspólnot, które będą dotyczyć refleksji i opiniowania dokumentu roboczego II etapu Synodu o Synodalności.

Zawierzenie u dominikanów. W parafii św. Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia ok. 80 osób zawierzyło życie Jezusowi przez ręce Maryi, a kilkadziesiąt kolejnych osób zostało przyjętych do wspólnoty Żywego Różańca na zakończenie 33-dniowych rekolekcji. Znakiem duchowej ofiary były białe róże złożone w świątyni przed wizerunkiem Matki Bożej Żółkiewskiej.

Rusza sezon lodowisk. W tym roku mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z 12 miejskich lodowisk m.in.: przy ul. Łabiszyńska 20A – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek, w Parku Bródnowskim – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek, ul. V Poprzeczna 22 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wawer. Godziny otwarcia na: www.aktywnawarszawa.waw.pl

Egzorcyści w diecezji. Kuria diecezji warszawsko-praskiej informuje, że ks. Marcin Hołuj zakończył pełnienie posługi diecezjalnego egzorcysty 15 grudnia 2022 r. W diecezji warszawsko-praskiej aktualnie tę posługę pełnią: ks. Przemysław Śliwiński CP oraz ks. Janusz Grygier.

Msza za Białoruś. Kard. Kazimierz Nycz modlił się 10 grudnia w kościele św. Aleksandra przy ul. Książęcej 21 w Warszawie o błogosławieństwo dla uciemiężonej Białorusi. W Mszy św. uczestniczył także ambasador RP w Białorusi Artur Michalski. Z inicjatywą „Modlitwy wdzięczności dla Polaków i Kościoła w Polsce” wyszli białoruscy katolicy mieszkający w Polsce wraz z ks. Wiaczesławem Barokiem, duszpasterzem wspólnoty białoruskiej w Warszawie.

In vitro w Warszawie. W latach 2023-2025 stolica przeznaczy na niezgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego program in vitro ponad 40 mln zł.

Budowa biblioteki. Władze samorządowe podpisały umowę z wykonawcą na budowę nowej siedziby gminnej biblioteki w Klembowie. Inwestycja stanie na gminnej działce w centrum Klembowa. W placówce znajdą się nie tylko książki, ale również pomieszczenia do spotkań z czytelnikami, warsztatownia, pracownia komputerowa, sala konferencyjna i taras, który będzie służył jako czytelnia letnia.

Otwarto wiadukt. W Tłuszczu 9 grudnia otwarto wiadukt kolejowy. Obiekt zastąpi przejazd w ciągu drogi wojewódzkiej nr 634 (łączącej m.in. Warszawę z Tłuszczem), dzięki czemu usprawni się ruch lokalny. A kierowcy nie będą musieli czekać przy zamkniętych rogatkach. Powstała jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę, zaplanowano też ścieżkę rowerową, a łatwy dostęp dla wszystkich zapewnią pochylnie. Długość wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi to ponad 1 km, w tym prawie 200 m przeprawy nad linią kolejową. 

Odkrycie na Pradze. W opuszczonej posesji na Pradze-Południe badacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav odnaleźli jedną z pamiątkowych tablic autorstwa Karola Tchorka. Upamiętnia ona egzekucję 50 Polaków, która miała miejsce 17 listopada 1943 r. Tablica pasuje do dwóch miejsc egzekucji, które były dokonane w latach 1943-1944 w okresie rządów Franza Kutschery (przy ul. Kopińskiej koło nasypu kolejowego przy Dworcu Zachodnim lub ul. Białołęckiej na warszawskiej Pradze).

Zgłoś niebezpieczeństwo. W Warszawie działa SMS interwencyjny dedykowany pasażerom naziemnej komunikacji zbiorowej oraz osobom głuchoniemym. Wystarczy wysłać wiadomość o treści „POMOC” pod numer 723 986 112. W odpowiedzi na SMS otrzymuje się szablon do uzupełnienia. Należy wpisać numer boczny pojazdu, numer linii, kierunek podróży, miejsce zdarzenia – na przykład nazwę przystanku, ulicy lub charakterystyczny budynek, rodzaj zagrożenia oraz liczbę sprawców. Uzupełniony szablon należy odesłać pod ten sam numer.

Komunikat liturgiczny. Komisja Liturgiczna diecezji warszawsko-praskiej przypomina, że w Modlitwie eucharystycznej należy zawsze wymienić imię biskupa diecezjalnego. Nie wymienia się imiennie biskupa przewodniczącego liturgii, jeśli nie jest on biskupem miejsca. Nie stosuje się zatem np. grzecznościowej formuły „obecnym wśród nas biskupem N.” itp. Jeżeli celebrans chce wspomnieć imię biskupa pomocniczego, co jest fakultatywne, stosuje formułę: z naszym biskupem Romualdem i z biskupem Jackiem”. 

Spotkanie z Rycerzem Kolumba. Kard. Kazimierz Nycz spotkał się 2 grudnia z Patrickiem Kellym, przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną w Ukrainie. Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę.

Odnowiona figura. Kard. Kazimierz Nycz poświęcił 3 grudnia poddany renowacji pomnik Chrystusa i Jawnogrzesznicy przy parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie. Monument Chrystusa i Jawnogrzesznicy stanął przed kościołem w 1902 r. Postaci po mistrzowsku wyrzeźbił Ludwik Pyrowicz. To początek rewitalizacji ogrodu św. Barbary.

List na Adwent. Z okazji zbliżającego się adwentu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz skierował list do duchowieństwa archidiecezji warszawskiej. – Kto nadal uważa, że wystarczy tradycyjne duszpasterstwo, ograniczone do niedzielnej Mszy św. i sakramentów, gdyż wierni i tak pozostaną, a nowi przyjdą, ten jest w wielkim duszpasterskim błędzie. Pierwszorzędnym wezwaniem dziś jest powoływanie w parafiach małych grup i wspólnot spośród dorosłych, młodzieży i dzieci. To było ważne zawsze, a dziś staje się szczególnie pilne, tak by każdy człowiek mógł powiedzieć o Kościele: „to jest mój Kościół” – napisał metropolita warszawski.

Uchylony zakaz. Furgonetka Fundacji Pro-Prawo do życia z antyaborcyjnymi plakatami znów pojawi się na ulicach stolicy. Prezydent Warszawy wydał zakaz organizacji zgromadzeń publicznych przez przedstawicieli Fundacji Pro-Prawo do życia w wyznaczonych terminach. Fundacja odwołała się od tej decyzji do sądu, który uchylił zakaz prezydenta.

Więcej in vitro. Stołeczni radni zwiększyli budżet na in-vitro w latach 2023-2025. Oszacowano, że w stolicy mieszka około 25 tys. par mających problem z poczęciem dziecka. Rocznie na in vitro miasto będzie wydawać 13,4 mln zł.

Kurs przedmałżeński w jęz. angielskim. Ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w diecezji warszawsko-praskiej zaprasza zainteresowanych narzeczonych na kurs, który rozpocznie się w listopadzie. Zapisy drogą mailową: rwil8@wp.pl (z adnotacją kurs przedmałżeński po angielsku).

 • Pomoc w katechezie parafialnej. Na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej www.diecezja.waw.pl zamieszczony został wykaz materiałów pomocnych w katechezie parafialnej przygotowującej do pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii i sakramencie bierzmowania.

 • Szkoła Śpiewu Liturgicznego. Przy klasztorze o. dominikanów na Służewie od października rusza weekendowa odpłatna Szkoła Śpiewu Liturgicznego, zajęcia będą prowadzić uznani praktycy śpiewu liturgicznego.
 • Zbiórka na Kamionku. W związku z nadchodzącą zimą i przedłużającą się wojną na Ukrainie parafia konkatedralna przy ul. Grochowskiej 365 w Warszawie zainicjowała zbiórkę odzieży męskiej, środków czystości oraz żywności o długim terminie ważności dla osób bezpośrednio walczących z najeźdźcą. Można je składać w kościele przed ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w przypadku większych ilości prosi o wcześniejszy kontakt. Dary będą przewożone i dystrybuowane na Ukrainie przez Zakon Kawalerów Maltańskich.
 • Dla małżonków w kryzysie. W archidiecezji warszawskiej pod bezpłatnym numerem tel. 22 11 200 36 działa ogólnopolski „Telefon zaufania dla małżonków w kryzysie”, który powstał w ramach działalności Fundacji „Blisko Rodzinie” z myślą o osobach, które mają trudności w swoich związkach małżeńskich, doświadczają swojej sytuacji jako niemożliwej do rozwiązania i postrzegają to, co do tej pory robili jako nieskuteczne. Zespół tworzą świeccy psychologowie oraz psychoterapeuci doświadczeni w pracy z małżeństwami.
 • Obraz Prymasa Wyszyńskiego. Fundacja „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego” mieści się w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa 61 w Warszawie, gdzie często przebywał kard. Wyszyński. Coraz więcej osób korzysta z tego miejsca modlitwy i duchowych spotkań. Fundacja zbiera fundusze na obraz do kaplicy, przedstawiający Prymasa Wyszyńskiego, zwraca się z prośbą o wsparcie. Szczegółowe inf. na www.abcmilosci.pl
   
 • Gmina Radzymin przygotowała aplikację dla mieszkańców „Mój Radzymin”. W sekcji „dla mieszkańca” zawiera inf. o wywozie śmieci, możliwości zgłoszenia usterki, korzystania z e-administracji, aktualności i wydarzeniach z życia gminy.  Natomiast w sekcji „dla turysty” można znaleźć mapy i miejsca warte zobaczenia w regionie oraz interaktywną trase ścieżek rowerowych. Szczegółowe inf. na www.radzymin.pl.
   
 • W parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Deotymy 41 w Warszawie 30 października, podczas Mszy św. zostało poświęcone przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio nowe relikwiarium. W pomieszczeniu znalazły się relikwie ofiarowane przez wikariusza parafii na Kole ks. Leszka Kuźmińskiego. Jego zbiór zawiera prawie dwieście relikwii pierwszego stopnia. 
   
 • Młodzi u Zbawiciela. W parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37 w Warszawie odbywa się comiesięczna „modlitwa Warszawy”, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem dla młodych wyznawców Chrystusa. Spotkania prowadzi Duszpasterstwo Akademickie Sandał i Wspólnota Młodzieżowa RUAH. Najbliższa modlitwa 7 listopada o godz. 20.00.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter