3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: z Warszawy i Mazowsza

Ocena: 0
2505

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi i ważnymi informacjami i ogłoszeniami z regionu Warszawy i Mazowsza.

fot. arch.www.idziemy.pl

List na Adwent. Z okazji zbliżającego się adwentu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz skierował list do duchowieństwa archidiecezji warszawskiej. – Kto nadal uważa, że wystarczy tradycyjne duszpasterstwo, ograniczone do niedzielnej Mszy św. i sakramentów, gdyż wierni i tak pozostaną, a nowi przyjdą, ten jest w wielkim duszpasterskim błędzie. Pierwszorzędnym wezwaniem dziś jest powoływanie w parafiach małych grup i wspólnot spośród dorosłych, młodzieży i dzieci. To było ważne zawsze, a dziś staje się szczególnie pilne, tak by każdy człowiek mógł powiedzieć o Kościele: „to jest mój Kościół” – napisał metropolita warszawski.

Uchylony zakaz. Furgonetka Fundacji Pro-Prawo do życia z antyaborcyjnymi plakatami znów pojawi się na ulicach stolicy. Prezydent Warszawy wydał zakaz organizacji zgromadzeń publicznych przez przedstawicieli Fundacji Pro-Prawo do życia w wyznaczonych terminach. Fundacja odwołała się od tej decyzji do sądu, który uchylił zakaz prezydenta.

Więcej in-vitro. Stołeczni radni zwiększyli budżet na in-vitro w latach 2023-2025. Oszacowano, że w stolicy mieszka około 25 tys. par mających problem z poczęciem dziecka. Rocznie na in vitro miasto będzie wydawać 13,4 mln zł.

Kurs przedmałżeński w jęz. angielskim. Ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w diecezji warszawsko-praskiej zaprasza zainteresowanych narzeczonych na kurs, który rozpocznie się w listopadzie. Zapisy drogą mailową: rwil8@wp.pl (z adnotacją kurs przedmałżeński po angielsku).

 • Pomoc w katechezie parafialnej. Na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej www.diecezja.waw.pl zamieszczony został wykaz materiałów pomocnych w katechezie parafialnej przygotowującej do pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii i sakramencie bierzmowania.

 • Szkoła Śpiewu Liturgicznego. Przy klasztorze o. dominikanów na Służewie od października rusza weekendowa odpłatna Szkoła Śpiewu Liturgicznego, zajęcia będą prowadzić uznani praktycy śpiewu liturgicznego.
 • Zbiórka na Kamionku. W związku z nadchodzącą zimą i przedłużającą się wojną na Ukrainie parafia konkatedralna przy ul. Grochowskiej 365 w Warszawie zainicjowała zbiórkę odzieży męskiej, środków czystości oraz żywności o długim terminie ważności dla osób bezpośrednio walczących z najeźdźcą. Można je składać w kościele przed ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w przypadku większych ilości prosi o wcześniejszy kontakt. Dary będą przewożone i dystrybuowane na Ukrainie przez Zakon Kawalerów Maltańskich.
 • Dla małżonków w kryzysie. W archidiecezji warszawskiej pod bezpłatnym numerem tel. 22 11 200 36 działa ogólnopolski „Telefon zaufania dla małżonków w kryzysie”, który powstał w ramach działalności Fundacji „Blisko Rodzinie” z myślą o osobach, które mają trudności w swoich związkach małżeńskich, doświadczają swojej sytuacji jako niemożliwej do rozwiązania i postrzegają to, co do tej pory robili jako nieskuteczne. Zespół tworzą świeccy psychologowie oraz psychoterapeuci doświadczeni w pracy z małżeństwami.
 • Obraz Prymasa Wyszyńskiego. Fundacja „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego” mieści się w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Marsa 61 w Warszawie, gdzie często przebywał kard. Wyszyński. Coraz więcej osób korzysta z tego miejsca modlitwy i duchowych spotkań. Fundacja zbiera fundusze na obraz do kaplicy, przedstawiający Prymasa Wyszyńskiego, zwraca się z prośbą o wsparcie. Szczegółowe inf. na www.abcmilosci.pl
   
 • Gmina Radzymin przygotowała aplikację dla mieszkańców „Mój Radzymin”. W sekcji „dla mieszkańca” zawiera inf. o wywozie śmieci, możliwości zgłoszenia usterki, korzystania z e-administracji, aktualności i wydarzeniach z życia gminy.  Natomiast w sekcji „dla turysty” można znaleźć mapy i miejsca warte zobaczenia w regionie oraz interaktywną trase ścieżek rowerowych. Szczegółowe inf. na www.radzymin.pl.
   
 • W parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Deotymy 41 w Warszawie 30 października, podczas Mszy św. zostało poświęcone przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio nowe relikwiarium. W pomieszczeniu znalazły się relikwie ofiarowane przez wikariusza parafii na Kole ks. Leszka Kuźmińskiego. Jego zbiór zawiera prawie dwieście relikwii pierwszego stopnia. 
   
 • Młodzi u Zbawiciela. W parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37 w Warszawie odbywa się comiesięczna „modlitwa Warszawy”, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem dla młodych wyznawców Chrystusa. Spotkania prowadzi Duszpasterstwo Akademickie Sandał i Wspólnota Młodzieżowa RUAH. Najbliższa modlitwa 7 listopada o godz. 20.00.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter