10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w kraju?

Ocena: 0
390

Co interesującego wydarzyło się w kraju w ostatnim tygodniu? Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi informacjami.

Fot. pixabay.com/CCO

Zmiany w seminarium. Nowym rektorem WSD Redemptorystów został o. Jacek Zdrzałek. Ceremonia objęcia funkcji odbyła się w kaplicy seminaryjnej w Tuchowie. Jednak, jak wiadomo, swoją funkcję będzie pełnił już w siedzibie seminarium w Krakowie.

Fot. mat. WSD Redemptorystów

Samobójstwo salezjanina. Duchowny ukarany przez policję mandatem za nieobyczajne zachowanie na plaży w Świnoujściu popełnił 19 sierpnia samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Stało się to po tym, jak jego wizerunek i dane osobowe upubliczniła szczecińska radna KO Dominika Jackowski.

Dziękczynienie za ks. Kotlarza. W rocznicę jego męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza bp radomski Marek Solarczyk modlił się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie o dar beatyfikacji niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Proces beatyfikacyjny kapłana prowadzi diecezja radomska.

Kobiety w Piekarach. – Wykorzystujcie swój geniusz kobiecy i cieszcie się nim ? zachęcał kobiety i dziewczęta w Piekarach Śląskich bp Wiesław Lechowicz. Biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas Pielgrzymki Stanowej Kobiet i Dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej pod hasłem „Błogosławiona, która uwierzyła”.

Męskie oblężenie. 23 września po raz siódmy mężczyźni z całej Polski wezmą udział w Oblężeniu Jasnej Góry. Temat pielgrzymki, organizowanej przez wspólnotę Mężczyźni św. Józefa, brzmi: „Mężczyzna w Kościele”. – Potrzebujemy odkryć męskie powołane, które w pełni realizuje się w domowym Kościele oraz wspólnocie parafialnej - mówią organizatorzy. Zwracają uwagę, że coraz więcej mężczyzn w Polsce chce jak św. Józef brać odpowiedzialność za swoje rodziny. – Bóg potrzebował św. Józefa, by Jezus wzrastał w pełnej rodzinie. Każde dziecko potrzebuje ojca, a każda żona męża – dodają.

Ludźmierskie skarby. Do 24 września w galerii MBWA „Jatki” w Nowym Targu dostępna jest wystawa „Ludźmierskie Sakralia”, której najcenniejszym eksponatem jest, wypożyczona z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, figura MB przywieziona prawdopodobnie przez oo. cystersów do Ludźmierza w XV w., przebywająca w tamtejszym sanktuarium do 1938 r.

Rosną wpływy z handlu. W pierwszym półroczu do budżetu państwa wpłynęło ponad 1,83 mld z podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. handlowego) – wynika z danych Ministerstwa Finansów przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl. To 47,44 proc. kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej. Oznacza to wzrost o ponad 301 mln zł w porównaniu z analogicznym półroczem 2022 r.

Sztuczna Basia na antenie. Kończy się eksperyment Radia Piekary z audycją tworzoną przez sztuczną inteligencję „Basię”. Redaktor naczelny stacji zapowiadał, że jeśli pomysł chwyci, będzie miał swoją kontynuację w jesiennej ramówce.

Nieetyczny Red Bull. Spot napoju energetycznego Red Bull, której bohaterami są Seba i Mati, narusza ogólnie przyjęte normy etyczne – orzekła Komisja Etyki Reklamy. W skardze złożonej do KER zarzucono jej, że „Red Bull pomaga osiągnąć sukces, którym jest wielokrotne zapłodnienie żony przyjaciela”. Red Bull nie odniósł się do zarzutów.

Piwo na sportowo? Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie reklam piwa Tyskie na Kanale Sportowym, nie dopatrując się „znamion czynu zabronionego” – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. Zawiadomienie dotyczące podejrzenia naruszenia ustawy antyalkoholowej złożył aktywista Jan Śpiewak. Teraz zapowiada: - Zwrócimy się do ministerstwa sprawiedliwości, żeby przyjrzało się jeszcze raz tym reklamom.

Z Korei do Polski. Podczas uroczystej Ceremonii Zamknięcia 25. Światowego Jamboree Skautowego w Korei Południowej, Związek Harcerstwa Polskiego oficjalnie przejął flagę Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Polska będzie gospodarzem kolejnego Światowego Jamboree Skautowego, które odbędzie się w 2027 roku w Gdańsku pod hasłem „Bravely”.

Fot. mat. pras.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter