28 maja
czwartek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bieżące Informacje z Warszawy i okolic

Ocena: 0
4714
Fot. pixabay.com/CCO

Internetowe Kursy Przedmałżeńskie w diecezji warszawsko-praskiej

DW-P: Wznowienie pracy poradni rodzinnych
Z uwagi na zniesienie części obostrzeń związanych z koronawirusem zachęcamy do wznowienia prac parafialnych poradni rodzinnych - zaapelował ks. dr Robert Wielądek, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin diecezji warszawsko-praskiej. Spotkania powinny odbywać się z zachowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących regulacji sanitarnych (maseczki, dezynfekcja rąk, odległość). Doradcy życia rodzinnego powinni informować narzeczonych o tych zasadach każdorazowo przy umawianiu się na spotkanie.

Żegnamy kapłanów.
+ ś.p. ks. Artur Zawadka zmarł 17 maja w domu rodzinnym w Lipówkach (diec. siedlecka), po ciężkiej chorobie, w wieku 42 lat, w 15. roku kapłaństwa.
+ we wtorek, 19 maja 2020 roku nagle, w wieku 48 lat i w 21. roku kapłaństwa zmarł ś.p. ks. Piotr Urbanowski, wikariusz Parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie na Tarchominie.

Konkurs na 100-lecie urodzin Jana Pawła II.
Papieski Wydział Teologiczny Collegium Bobolanum oraz Koło Naukowe "Sapere aude" zapraszają do udziału w konkursie. Pisemne refleksje „Jan Paweł II w moim życiu” uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą nadsyłać drogą mailową do 29 maja br. Szczegóły: http://www.bobolanum.edu.pl/aktualnosci/632-konkurspapieski2020

Nie używany sprzęt dla uczniów.
Stary lub zepsuty komputer można oddać do serwisu przy al. Solidarności 82. Po naprawie trafi do uczniów by mogły uczyć się zdalnie. Właściciel serwisu Mac4You z własnej inicjatywy niesie w ten sposób pomoc potrzebujący w dobie koronawirusa.   Sprzęt można przynieść w dni powszednie w godz. 10-18, tel. 535 58 05 58. Po odbiór mogą zgłaszać się nauczyciele, rodzice, organizacje potrzebujce komputerów do zdalnej nauki dla uczniów.

Ratunek dla drewniaka Burkego.
Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont ratunkowy drewnianej oficyny przy ul. Kawęczyńskiej 26, który da szansę na ocalenie zabytku. Miasto otrzymało 100 tys. zł dotacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, która pokryje niemal połowę kosztów, pozostałe poniesie stolica.

Kino Wars przejmą władze Warszawy.
Budynek, w którym działało kiedyś kino Wars, a obecnie ma swoją siedzibę Teatr WARSawy, przejdzie na własność m. st. Warszawy.

Bulwary i Plaża Poniatówka bez alkoholu.
14 maja stołeczni radni przedłużyli zakaz picia alkoholu na Bulwarach Wiślanych i plaży Poniatówka do czasu odwołania stanu epidemii.

Chopin online.
Słynne Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich po raz pierwszy w swej historii nie odbywają się na żywo. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie zostało przeniesione do Internetu. Sezon zainaugurował  17 maja występ Karola Radziwonowicza.

Łącznik z obwodnicą Marek.
W ramach inwestycji powstanie nowy ponad 2-kilometrowy odcinek drogi, który połączy istniejący przebieg drogi wojewódzkiej 635 w miejscowości Czarna z węzłem „Wołomin” w miejscowości Kozłówek. Projektowana trasa zostanie wybudowana na nieużytkach rolnych i będzie przebiegała wzdłuż doliny rzeki Czarnej. Inwestycja będzie obejmowała m.in.  budowę drogi, budowę i przebudowę skrzyżowań oraz budowę dodatkowych jezdni do obsługi sąsiednich nieruchomości, ciągów pieszych i rowerowych, urządzeń ochrony przed hałasem. Powstanie też system odwodnienia i oświetlenie uliczne.

+++++++++++++++

Chłopczyk w oknie życia.7 maja o godz. 12.20 w oknie życia klasztoru Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie został znaleziony chłopiec. Otrzymał imię Stefan na cześć Prymasa Wyszyńskiego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala przy ul. Madalińskiego.

Nowenna przed setną rocznicą Cudu nad Wisłą.
W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce 15 maja o godz. 20 sprawowana będzie siódma Msza nowennowa przed jubileuszem Cudu nad Wisłą. Kolejne Msze: 16 czerwca i 17 lipca.

Nowy przeor paulinów w Warszawie.
O. dr Krzysztof Wendlik OSPPE został wybrany nowym przeorem klasztoru paulinów w Warszawie oraz rektorem kościoła Świętego Ducha przy ul. Długiej 3. Jest absolwentem Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie „Angelicum”,   był wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. Jest członkiem Towarzystwa Teologów Dogmatyków oraz Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski.

Czynne księgarnie.
Księgarnia Wierzymy.pl przy ul. Grochowskiej 194/196 jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 i w soboty w godz. 10-14. Księgarnia przy ul. Miodowej 17/19 wraca do godzin pracy sprzed pandemii i będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 9-18 oraz w soboty w godz. 9-15.

Przedszkola od 18 maja.
Przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w całej Warszawie będą otwierane od 18 maja. O otwarciu placówek zadecydują organy założycielskie.

Otwieranie placówek kultury.
Sukcesywnie od 4 maja wznowiły w stolicy działalność warszawskie placówki kultury: Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie, Muzeum Narodowe; od 19 maja będzie czynne Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Placówki stosują się do wymogów reżimu sanitarnego, wprowadziły też limity gości i skrócone trasy zwiedzania. Na razie pozostają zamknięte miejskie placówki kultury, jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Warszawy czy Muzeum Warszawskiej Pragi. Od 11 maja otwierane są sukcesywnie w Warszawie biblioteki miejskie.

Pomoc w zdalnym nauczaniu.
233 mazowieckie szkoły biorą udział w unijnym projekcie samorządu Mazowsza, którego celem jest doposażenie placówek do prowadzenia nauki online. Wartość przedsięwzięcia to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze unijne.

Domy Kultury na Targówku osobno.
Decyzją burmistrza Sławomira Antonika Dom Kultury „Świt” i Dom Kultury „Zacisze” pozostaną osobnymi instytucjami.

Nowe bazarki.
Będą nowe bazarki w Lesznowoli, Starych Babicach, Glinojecku, Nowym Duninowie i Siennie. Dwanaście gmin otrzyma 9,4 mln zł na budowę i przebudowę targowisk. „Mazowsze chce docenić rolników i stworzyć miejsca, gdzie będą mogli sprzedawać swoją żywność” – tłumaczy członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Park Michałowski w nowej odsłonie.
Rozpoczęła się modernizacja Parku Michałowskiego przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze-Północ w Warszawie wraz z otoczeniem młyna Michla przy ul. Objazdowej. Pojawi się tam więcej zieleni, ławek, stolików, nowe oświetlenie i alejki. Zabytkowy młyn Michla po remoncie stanie się centrum kreatywności dla artystów. Według planu, pierwszy etap prac zakończy się jeszcze w tym roku.

Szpital Bródnowski bez koronawirusa.
Od marca w szpitalu wstrzymane były wszelkie planowane operacje i zabiegi, zamykano oddziały i nie przyjmowano nowych pacjentów. Szpital osiągnął szczyt zakażeń w połowie kwietnia – ponad 130 przypadków. Obecnie nie ma już ani jednego dodatniego wyniku na COVID-19 wśród pacjentów i personelu. W Szpitalu Bródnowskim wznowiono zabiegi i operacje. W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, którzy stracili terminy w marcu i kwietniu.

Zmiana siedziby Kurii
W związku z zakończeniem prac remontowych budynku Kurii Biskupiej, urzędy diecezjalne zostały na powrót przeniesione do siedziby przy ulicy Floriańskiej 2A. Kuria czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-14.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ponownie otwarte!
Zamknięte dla zwiedzających także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście ponownie zaprasza od 19 maja, od godz. 13.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Czwartek, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni
Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,30; 23,6-11; Ps 16,1b-2a.5.7-11 ; J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter