30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kalwaria Zebrzydowska: obchody wielkiego odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP (zapowiedź)

Ocena: 0
831

W niedzielę, 14 sierpnia w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczną się tygodniowe obchody wielkiego odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP. W tym czasie tysiące pielgrzymów przybywa na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie oraz przed cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Fot. www.wikipedia.org

 - Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny wymiar, gdyż 19 sierpnia minie 20 lat od ostatniej wizyty św. Jana Pawła II w sanktuarium i Jego modlitwy zawierzenia Maryi - zaznacza o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy sanktuarium, wskazując, że jubileusz ten przypomina o potrzebie zaufania Bogu, jak uczyniła to Maryja.

- Dzięki łasce Bożej i poddaniu się świętej woli Ojca, Matka Bożego Syna została wzięta do nieba i jest naszą nauczycielką i Pośredniczką łask. Na Dróżkach Kalwaryjskich możemy uczyć się, że Maryja prowadzi nas przez mękę Chrystusa do chwały Jego zmartwychwstania, gdzie również została wzięta z duszą i ciałem - podkreśla zakonnik.

Uroczystości rozpocznie Msza św. o godz. 15:00 i procesja Boleści Maryi w niedzielę, 14 sierpnia. W Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej Msze św. w bazylice będą celebrowane według porządku niedzielnego. Po każdej z nich będą poświęcane zioła i kwiaty.

- Czwartek jest tradycyjnie poświęcony modlitwie za misje i misjonarzy. Wieczorna Eucharystia będzie sprawowana na placu przed bazyliką. Podczas Eucharystii kazanie wygłosi o. dr Narcyz Kilmas OFM, posługujący w Ziemi Świętej - zapowiada o. Bukowski.

Kulminacja obchodów nastąpi w piątek, 19 sierpnia. O godz. 15:00 rozpoczną się nieszpory przy Domku Matki Bożej. Modlitwie będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Francesco Patton OFM, kustosz Ziemi Świętej. Następnie wyruszy tradycyjna procesja Pogrzebu Maryi, po jej zakończeniu będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. - Podczas procesji wierni wysłuchają rozważań opartych o fragmenty homilii św. Jana Pawła II, którą wygłosił 20 lat temu w sanktuarium - informuje rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium.

W sobotę odbędzie się tradycyjny Dzień Młodych pod hasłem „Cały Twój”. Podczas wieczornego nabożeństwa o godz. 18:00 przy ołtarzu polowym, wzorem św. Jana Pawła II, młodzież dokona zawierzenia swojego życia Maryi. Następnie będzie sprawowana Eucharystia, której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski w koncelebrze bernardynów, którzy w tym roku przyjęli święcenia kapłańskie. Jest to dzień modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Na godz. 20:00 zaplanowano przed bazyliką koncert Małej Armii Janosika.

Centralne obchody będą miały miejsce w niedzielę, 21 sierpnia. O 6:30 przy kościele Grobu Matki Bożej będzie celebrowana Msza św., a po liturgii wyruszy procesja Wniebowzięcia Maryi do bazyliki. O 11:00 przy ołtarzu polowym będzie sprawowana suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Wszelkie informacje są dostępne na stronie internetowej sanktuarium www.kalwaria.eu oraz w mediach społecznościowych sanktuarium.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter