Krótkie informacje z kraju podaje red. Monika Odrobińska.
Fot. Pixabay - CC0Jubileusz Radia Maryja. W bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja modlono się w 33. rocznicę powstania toruńskiej rozgłośni. Swoje nadawanie w Bydgoszczy i Toruniu zainaugurowała w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1991 r. W homilii bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że stacja formuje obywatelską, katolicką postawę i pogłębia świadomość społeczno-polityczną.
Sto lat seminarium. W dniu wspomnienia bł. ks. Jana Machy obchodzono stulecie istnienia Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. W homilii abp Adrian Galbas zwrócił uwagę na istotne czynniki wpływające na formację do kapłaństwa, która „nie polega na zastępowaniu alumna w jego odpowiedzialności za rozeznawanie swojego powołania, ale na mądrym, stałym, indywidualnym i dostosowanym do konkretnej sytuacji towarzyszeniu mu w podejmowanych decyzjach”.
Salezjanie chcą współpracy. „Przyjęliśmy do wiadomości informacje dotyczące zatrzymania byłego proboszcza płockiej parafii, należącego do naszej inspektorii” – czytamy w komunikacie warszawskich salezjanów. Zadeklarowano jednocześnie pełną gotowość współpracy z odpowiednimi organami, aby rzetelnie wyjaśnić sprawę. Wcześniej media poinformowały, że trzynaście osób, w tym były proboszcz jednej z parafii w Płocku, zostało zatrzymanych 3 grudnia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Jak wspierać Ziemię Świętą? Pozbawieni dochodów od pielgrzymów tamtejsi chrześcijanie zmagają się z ogromnymi trudnościami ekonomicznymi i społecznymi. Pomóc im przetrwać można, kupując wyroby z drewna oliwnego na pkwp.org/sklep.
Rodzina Rodzinie to program Caritas, poprzez który polskie rodziny mogą wesprzeć rodziny Syrii, Libanu, Ukrainy i Strefy Gazy, gdzie kilogram ziemniaków kosztuje 270 zł. Pomoc najbardziej potrzebna jest tam, na miejscu. Szczegóły: caritas.pl/rodzina.
List do prezydenta. W kontekście planowanego od 2025 r. przedmiotu edukacja zdrowotna Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły wystosowała list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o „wyrażenie stanowczego sprzeciwu wobec niekonstytucyjnego, sprzecznego z naturalnymi prawami rodziców oraz niemoralnego rządowego projektu”.
Góralski sprzeciw. Około 300 osób 8 grudnia w Rabce-Zdroju uczestniczyło w proteście przeciwko planowanej przez MEN przymusowej edukacji seksualnej. – Jesteśmy jako górale zjednoczeni i mówimy stanowcze „nie” – podkreślił Stanisław Kiersztyn, współorganizator protestu. Uczestnicy protestu podpisywali także petycję „Nie dla deprawacji seksualnej w szkołach”. Nie wykluczają, że następny protest odbędzie się przed siedzibą nowotarskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie.
AI skanuje ciało. W rzeszowskim szpitalu MSWiA otwarto pierwszą na Podkarpaciu i jedną z nielicznych w Polsce Pracownię Rezonansu Magnetycznego z urządzeniem wyposażonym w narzędzia do skanowania ciała opartym na sztucznej inteligencji. Wart 8,5 mln sprzęt ma o wiele bardziej pomóc w diagnostyce.
Rolnicy ostrzegają. Zablokowanie umowy z Mercosur oraz wstrzymanie Zielonego Ładu i prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt – to niektóre postulaty rolników, którzy zorganizowali protesty ostrzegawcze w różnych miejscach w kraju, m.in. w Elblągu, Koszalinie, Tarnogrodzie, Olecku i Kętrzynie.
Niepewni bogaci. Osoby o najwyższych dochodach (powyżej 10 tys. zł miesięcznie) odczuwają największe poczucie niepewności – wynika z badań na temat bezpieczeństwa ekonomicznego Polaków, zaprezentowanych podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Kaliskim. Największe poczucie niepewności odczuwają osoby w wieku 55-64 lat (przed emeryturą), umiarkowane – ludzie w przedziale 18-34 lata (wchodzący na rynek pracy), a niższe – osoby 75+ (pobierający emeryturę). Większą niepewność odczuwają mieszkańcy wsi i wielkich miast.