7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ku pamięci i przestrodze

Ocena: 0
689

Centralne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem gości z 40 krajów odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

fot. PAP/Leszek Szymański

– Polska została skreślona z mapy i podzielona między dwie antychrześcijańskie i ateistyczne ideologie; narodowego i międzynarodowego socjalizmu. Oba te totalitarne systemy – odrzuciwszy Boga – w przerażający sposób zwróciły się przeciwko człowiekowi – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

– Biskupi polscy pierwsi wyciągają rękę, prosząc o przebaczenie i sami przebaczają. Pan Jezus mówi w swojej Ewangelii, że potrzeba przebaczać i modlić się za nieprzyjaciół, a warunkiem prawdziwie chrześcijańskiego życia jest pojednanie. Po latach okazało się, jak proroczy był to gest i jak bardzo uruchomił on proces zbliżania się między polskim a niemieckim narodem – podkreślił z kolei w swojej rocznicowej homilii metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

1 września na gdańskim Westerplatte odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami rządu oraz parlamentarzyści i mieszkańcy Trójmiasta.

Mateusz Morawiecki podkreślił bohaterstwo żołnierzy z Westerplatte. – Ofiarna walka Polaków miała trwać siedem godzin, trwała siedem dni. Oni, chłopcy z Westerplatte, warszawskich Termopil, Wizny i wielu innych miejsc polskiego Września dawali świadectwo bohaterstwa narodu polskiego, ale też ich krew, ich ofiara dała nam później nadzieję – zaznaczył premier.

– Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie – powiedział po polsku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera odbyły się 1 września o godz. 4.40 w Wieluniu uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Centralne uroczystości z udziałem gości z 40 krajów odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie – przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec i wiceprezydent USA. Goście bili po kolei w dzwon „Pamięć i Przestroga”, po nim rozdzwoniły się wszystkie warszawskie świątynie.

– Polska jest krajem bohaterów. Przeszliście przez ciężkie czasy, zapłaciliście ogromną cenę, a mimo tego się nie poddaliście. Nasze narody są razem. Relacje między Polską a Stanami nigdy nie były tak silne – podkreślił wiceprezydent USA Mike Pence. Powiedział także: „We are rodzina”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter