28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kultura dialogu

Ocena: 0
816

W ramach cyklu organizowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN oraz Akademię Katolicką w Warszawie 22 stycznia odbyła się debata online „Pro tempore. Dialog nauk”.  W rozmowie wzięli udział prof. Stanisław Judycki z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Konrad Talmont-Kamiński z Uniwersytetu w Białymstoku oraz o. Janusz Pyda OP. Goście spotkania zmierzyli się z tematem wolności i odpowiedzialności w dobie naturalizmu antropologicznego.

Fot. YouTube

To pierwsze spotkanie w ramach cyklu organizowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN oraz Akademię Katolicką w Warszawie.

Po pierwsze debata pokazała kulturę dialogu ludzi o różnych poglądach. To jest wzór, który dla nas wszystkich powinien być budujący i dający możliwości rozmowy o rzeczach ważnych pomimo różnicy zdań. Po drugie debata uwidoczniła, że pojęcia takie jak życie, człowiek, wolność, dusza, nie są oczywiste oraz wcale nie jesteśmy tacy mądrzy jak nam się często wydaje. Kiedy zaczynamy głębiej reflektować  nad daną treścią dostrzegamy, że człowiek jest pewnego rodzaju tajemnicą, co rodzi pokorę. Debata jest okazją do ogromnej zadumy nad samym sobą i nad sensem swojego bytowania. Zachowujemy się często jakbyśmy byli bogami, a nimi nie jesteśmy, dlatego warto znajdować  właściwe proporcje

– ocenił debatę dla tygodnika Idziemy pomysłodawca i rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Spotkanie poprowadził o. Janusz Pyda, dominikanin, wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Akademii Katolickiej w Warszawie. Filozof, kierownik Zakładu Metafizyki i Filozofii Religii Uniwersytetu Gdańskiego prof. Stanisław Judycki zaprezentował argumenty, które uzasadniają przekonanie o istnieniu duszy ludzkiej. Powoływał się przy tym na poglądy m.in. kartezjańskie, arystotelesowskie i platońskie, a duszę określił mianem „metafizycznego brylantu".

Nie ma logicznej sprzeczności w myśleniu, że mogę istnieć bez ciała, to znaczy, że jest to możliwe

– powiedział prof. Judycki.

Natomiast prof. Konrad Talmont- Kamiński zaznaczył, że rolą filozofii nie jest to, aby rozstrzygać, ale żeby w pewnym sensie przedstawić przestrzeń możliwości, że dane stanowisko jest logicznie możliwe. 

Ludzkość nie jest wierząca ani nie jest niewierząca z powodu argumentów filozoficznych, to nie jest to pole

– przyznał prof. Talmont-Kamiński.

W czasie debaty internauci mieli możliwość zadawania pytań gościom debaty.

Refleksje podejmowane podczas pierwszej debaty "Pro tempore. Dialog nauk" będą kontynuowane w czasie kolejnych spotkań. W marcu zostanie poruszony temat: "Czy można być wolnym i odpowiedzialnym w świecie sztucznej inteligencji?", a w maju zagadnienie "Moralność a prawo stanowione".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter