29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oświęcim-Brzezinka: Wielkopostna Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie (zapowiedź)

Ocena: 1.6
1036

Wielkopostna Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się 9 kwietnia br. na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nabożeństwu pasyjnemu będzie przewodniczył ks. dr Manfred Deselaers z oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Ten katolicki kapłan z diecezji Aachen jest także autorem rozważań przy poszczególnych stacjach.

Fot. Pablo-flickr-lordsferguson-CC-BY-SA

 W czasie rozważań fragmenty Pisma Świętego przeplatać się będą ze wspomnieniami rzeczywistości obozowej, obok refleksji i modlitwy. Tekst medytacji Drogi Krzyżowej w Auschwitz-Birkenau. Trwają też prace nad tłumaczeniem na język ukraiński.

W tym roku szczególnie czujemy wagę modlitwy o pokój. Zapraszamy także gości z Ukrainy. Będzie ks. Łukasz Kamykowski z Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej

– zaprasza pracujący od 32 lat w Oświęcimiu ks. Manfred.

Jak tłumaczy, medytacje oświęcimskiej drogi krzyżowej wyrosły z nabożeństw pasyjnych odprawianych w parafii w Brzezince.

Mają one na celu wspomnienie tych, którzy zostali tu zamordowani. Teksty rozważań kolejnych stacji układano zgodnie z pierwotnym zamiarem, z czasem dodawano do nich nowe refleksje

– wyjaśnia.

Nabożeństwo rozpocznie się 9 kwietnia o godz. 14:00 przy bramie byłego obozu w Brzezince. O godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince.

Organizatorzy proszą uczestników o wcześniejsze zgłoszenie udziału: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, ul. Kolbego 1, 32-602 Oświęcim; edukacja@cdim.pl; +48 33 843 1000

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtraym z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfriedem Danneelsem z Brukseli oraz przedstawicielami organizacji żydowskich. Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy.

Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter