1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przegląd informacji z kraju

Ocena: 4.8
367

Prezentujemy Państwu wybrane najciekawsze wiadomości z kraju przygotowane przez dziennikarzy tygodnika "Idziemy".

AMBASADORZY POLSKI

Studenci i doktoranci UKSW z Afryki, Birmy i Indii udali się w pielgrzymkę po Polsce szlakiem św. Jana Pawła II. Dotarli m.in. do Krakowa, Wadowic i Zakopanego. Ich kształcenie jest możliwe dzięki inicjatywie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.

Wykształcony w Polsce abp Ignatius Kaigama z Abudży w Nigerii przypomniał, że w jego kraju każdego roku giną tysiące chrześcijan.

Po powrocie do ojczyzny księża wykorzystują zdobytą wiedzę dla rozwoju tysięcy ludzi w Afryce

– powiedział dodając, że stają się oni również „najlepszymi ambasadorami Polski”.

Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

RYCERSKA WRAŻLIWOŚĆ

Za św. Janem Pawłem II chcą przypomnieć, że zasadniczą Drogą w codziennym życiu musi być Jezus Chrystus. Na Nim starają się budować rodziny, wspólnotę i całe społeczeństwo. Rycerze Kolumba, największa na świecie organizacja katolickich mężczyzn, codzienne świadectwo dają przez modlitwę i dzieła miłosierdzia, zwłaszcza wobec najsłabszych. 

XIII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej była okazją do wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń w realizowaniu misji założyciela, bł. ks. McGivney’a. Uroczystej Mszy św. w bazylice licheńskiej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. 

Jesteśmy tu po to, aby powiedzieć: jesteśmy do dyspozycji, bo mamy wspaniałego orędownika, naszego założyciela, Orędowniczkę, Matkę Bożą i Jezusa, który nas prowadzi. Może nie jesteśmy święci, ale zmierzamy do świętości. Wrażliwość leży u podstaw rycerskości

– wyjaśniał w homilii bp Janusz Mastalski. Przypomniał zaangażowanie zakonu w pomoc Ukrainie, gdzie polscy Rycerze Kolumba wysłali ponad 200 tys. paczek./Justyna Zacharek

Fot. Justyna Zacharek

WIARA ASTRONOMA

O głębokiej religijności Mikołaja Kopernika, który potrafił godzić wiarę i naukę, mówił w katedrze we Fromborku – miejscu pochówku genialnego astronoma - abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski i przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP celebrował Mszę św. z okazji 480. rocznicy śmierci uczonego oraz wydania jego przełomowego traktatu „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).

Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele m.in prezydenta, premiera i marszałka Sejmu złożyli kwiaty na grobie Kopernika.

Fot. PAP/Adam Warżawa

PIELGRZYMKA Z RELIKWIAMI

Z udziałem przedstawicieli różnych środowisk medycznych, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego z Krakowa na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dziękowano za ich troskę nie tylko o zdrowie ciała, ale też o zdrowie ducha oraz za heroiczną walkę o życie w czasie pandemii i pomoc okazywaną Ukraińcom. Proszono, by każdy pracownik był dobrym samarytaninem a każdy chory ich bratem i siostrą. W czasie Mszy św. ponowiony został Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej wypowiedziany po raz pierwszy 21 maja 1966 r. z inicjatywy bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Fot. PAP/Waldemar Deska

AKADEMIA ZA ŻYCIEM

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka po raz trzeci organizuje Letnią Akademię Pro-Life dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy bioetyczne oraz obrony życia człowieka, a szczególne nauczycieli, wychowawców, katechetów i liderów wspólnot. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o rozwoju dziecka od poczęcia i budowaniu trwałych postaw „za życiem” poprzez pozytywną edukację. Przyjrzą się problemowi manipulacji medialnych i zweryfikują argumenty za aborcją. Nie zabraknie też refleksji nad in vitro, antykoncepcją hormonalną czy zmianami kulturowymi w dziedzinie płciowości.

Pięciodniowe warsztaty i wykłady odbędą się w Krakowie od 28 czerwca do 2 lipca. Wśród gości: dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska –położnik-ginekolog, lek. med. Dorota Jarczewska – specjalista medycyny rodzinnej, dr Łukasz Cichocki – psychiatra i psychoterapeuta.

Zapisy trwają do 2 czerwca i odbywają się poprzez formularz na stronie www.akademia.pro-life.pl. 

Fot. mat. pras.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 października

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie świętych Aniołów Stróżów 
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych;
albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują
się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18, 1-5. 10+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter