7 października
poniedziałek
Marii, Marka, Mirelli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa: Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny

Ocena: 5
2819

Wystawa jest otwarta do 21 listopada, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1.

Wystawa czasowa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia - „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” przygotowana została przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskie. Autorzy wystawy zarysowali dwa główne pola działalności kardynała Wyszyńskiego: jego posługę w Kościele oraz służbę Ojczyźnie.

Prymas niejednokrotnie łączył aktywność w tych dwóch płaszczyznach, a obie te rzeczywistości wzajemnie się przenikały. Z treści wystawy można dowiedzieć się nie tylko o Prymasie duszpasterzu, o jego roli w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również o Prymasie-Patriocie, walczącym o prawa człowieka i jego wolność. Nie braknie w niej również informacji na temat samej osoby Prymasa, jego pobożności czy relacji z metropolitą krakowskim, kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.

Kardynał Stefan Wyszyński na początku lat 80. reaktywował Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i przekazał w darze, na rzecz tworzącej się kolekcji, zespół cennych medali i tkanin liturgicznych. Wystawa poświęcona Prymasowi jest okazją do zaprezentowania i przypomnienia tego wyjątkowego daru oraz innych pamiątek związanych z osobą błogosławionego Prymasa. Na wystawie można oglądać ornaty, dalmatyki i kapy używane przez Prymasa Wyszyńskiego, a pochodzące z Archikatedry św. Jana w Warszawie.

Dzięki uprzejmości Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zaprezentowane są rzeczy na co dzień używane przez Kardynała, takie jak buty, płaszcz, modlitewnik i różaniec, a także ornaty i naczynia liturgiczne. Uwagę warto zwrócić na dokumenty prezentowane publicznie po raz pierwszy, które pochodzą z Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego. Są to m. in.: list do Prymasa od kleryków odbywających służbę Wojskową w Jednostce w Bartoszycach z podpisem bł. Jerzego Popiełuszki, korespondencja prowadzona między Kardynałem Wyszyńskim a Papieżem Janem Pawłem II z 1978 r., czy kopia listu Prymasa do generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Zwiedzający wystawę mogą także zapoznać się z materiałami filmowymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, nagrywanymi przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę. Ciekawostką jest też album ze zdjęciami podarowany Kardynałowi z okazji milenium z roku 1966, którego zawartość zostanie zaprezentowana także w formie prezentacji zdjęć ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Dziekania 1 jest czynne wt.-pt. 12.00-18.00, sb.-nd. 12.00-16.00.

Przeczytaj także: Uroczysta premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" - 12 września

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 października

Wtorek, XXVII Tydzień zwykły
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 10, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Teresy od Jezusa 6-14 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter