29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chleba powszedniego!

Ocena: 0
4675

Pieczywo, którym karmią nas supermarkety, powinno nosić nazwę „wyrób chlebopodobny”. Nie tylko zresztą ono. Rzecz dotyczy całej piramidy żywieniowej.

– W chlebie powinna być mąka, woda i sól – mówi Tadeusz Rolnik, nomen omen rolnik, który w trosce o zdrowie rodziny od lat sam wypieka chleb. – Sól sprowadzamy nie wiadomo skąd, choć mamy własną, bogatą w minerały. L-cysteinę, dzięki której chleb jest bardziej rozciągliwy, produkuje się z włosów pozyskiwanych z chińskich zakładów fryzjerskich. Z kolei nowoczesna pszenica to przyczyna chorób cywilizacyjnych. Zawarta w niej kombinacja białek niszczy wypustki jelitowe, przez co jelito staje się nieszczelne.

 

Ile pomidora w pomidorze?

Na co dzień nie czujemy różnicy w żywności wytwarzanej tradycyjnie i przemysłowo. – W żywności przemysłowej magnezu i cynku jest mniej niż jedna czwarta tego, co powinna ona zawierać, a to najważniejsze pierwiastki. W „przemysłowych” pomidorach magnezu jest już tylko 7,6 proc. – 1900 razy mniej niż w „tradycyjnych” – mówi dr Jacek Nowak, profesor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. O różnicach w wartości mięsa z hodowli domowej i przemysłowej przekonuje dr Krzysztof Mularczyk, prezes fundacji Compassion in World Farming: – Kurczak biegający po zagrodzie ma 50 proc. mniej tłuszczu. Ma za to więcej betakarotenu oraz kwasów omega 3 i 6.

Od połowy lat 90. XX w. karmieni jesteśmy organizmami zmodyfikowanymi genetycznie (GMO). Profesor Trevje Travis z Institute of Gene Technology w Norwegii do lat 80. był zagorzałym zwolennikiem inżynierii genetycznej. W filmie „Życie wymyka się spod kontroli” z 2004 r. tłumaczy, co diametralnie zmieniło jego postawę: – Ryba zjada karmę GMO, my zjadamy rybę – nie przebadano dotąd, jaki jest wpływ pierwszego ogniwa łańcucha pokarmowego na ostatni. Ale badania na szczurach karmionych GMO – w porównaniu ze szczurami karmionymi żywnością tradycyjną – pokazały, że DNA roślin z karmy zostało wbudowane w DNA zwierząt. Oznacza to skutki uboczne dla zdrowia. Żywność GMO to gigantyczny eksperyment na ludziach. Nie jest ona niestety znakowana tak, byśmy dokonywali świadomego wyboru. Problemem jest też postawa naukowców – 95 proc. tych kompetentnych pracuje dla przemysłu żywieniowego. Prawdziwie niezależnych badaczy jest mniej niż 5 proc. Co, jeśli ich także zabraknie? – pyta prof. Travis.

 

Punkt graniczny dla nasionek

Skażenie genetyczne jest groźniejsze niż chemiczne, bo organizmy skażone mogą się rozmnażać, przekazując zmieniony materiał genetyczny. Jedna z firm stworzyła modyfikowanego genetycznie łososia – sześciokrotnie większego od naturalnego. Swój rozmiar osiąga on także dwa razy szybciej – można go odławiać już po roku. Efektem manipulacji genetycznej jest też tilapia i karp. Zmutowane ryby są zniekształcone, mają uszkodzone organy, ale przede wszystkim są agresywniejsze. Symulacja, którą przeprowadzili niezależni naukowcy w USA, pokazała, że w zetknięciu z rybami dziko żyjącymi (a takie kontakty wciąż mają miejsce) dochodzi do wymarcia wszystkich sztuk tych ostatnich zaledwie w ciągu 40 pokoleń, czyli kilku lat.

Światowym potentatem na rynku rolniczym jest firma Monsanto – znana głównie z produktu Roundup do zwalczania chwastów. Do materiałów siewnych sygnowanych „Roundup ready” wprowadziła ona gen odporności na środek Roundup. Dzięki temu giną chwasty, a roślina uprawna trzyma się prosto. W Kanadzie nie ma już czystego ziarna siewnego rzepaku i soi – wszystkie są skażone genetycznie. Między polami uprawianymi ekologicznie a tymi przemysłowymi strefą buforową jest często pas drogi i trawy. Dla nasion to żadna bariera. My też już odczuwamy skutki np. modyfikowanej pszenicy – w postaci chorób cywilizacyjnych.

O sytuacji na polskim podwórku mówi dr Krzysztof Mularczyk: – Krowy na pastwisku czy kurka dziobiąca trawkę to idylliczny obrazek z reklam. W rzeczywistości zwierzęta te hodowane są w wielotysięcznych halach. Kurczaka produkuje się – od zarodka do uboju – w 38 dni. Normalnie do takich rozmiarów powinien dojrzewać 90 dni. Zagęszczenie zwierząt hodowlanych sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów, dlatego zwierzęta prewencyjnie faszerowane są antybiotykami. Blisko 70 proc. antybiotyków w Polsce (w USA już 80) stosuje się wobec zwierząt – najczęściej profilaktycznie. Uodparniają się na nie już kolejne szczepy bakterii.

 

Koniec ziemi

Doktor Jacek Nowak przypomina informację, która wstrząsnęła nim w maju 2015 r.: – Uprawa przemysłowa sprawiła, że gleby wystarczy już tylko na 100 zbiorów, czyli dla czterech pokoleń. Dziś znika 18 cm gleby na 11 lat. Jeden centymetr gleby tworzy się od 100 do 500 lat. Tylko tradycyjni rolnicy są w stanie powstrzymać jej degradację.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter