20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dbamy o wartość pieniądza

Ocena: 0
2547

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym. Dziedziczy tradycje przedwojennego Banku Polskiego SA.

fot. NBP

NBP jest bankiem niezależnym od innych organów państwa. Centrala NBP mieści się w Warszawie, a w każdym mieście wojewódzkim działają oddziały okręgowe.

 


CELE BANKU CENTRALNEGO

Podstawowym celem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. NBP wspiera jednocześnie politykę gospodarczą rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

Ważnym celem Narodowego Banku Polskiego jako jedynego emitenta naszej waluty jest także dbałość, by w obiegu znajdowała się w odpowiednia ilość gotówki w zakresie poszczególnych nominałów banknotów oraz monet. Aby tak się stało, NBP dokonuje okresowej oceny analizy zapasów złotego oraz prognozuje potrzeby obiegu gotówkowego na przyszłość.

 


ZADANIA NBP

NBP jest bankiem naszego Państwa. Prowadzi rachunki bankowe rządu oraz instytucji centralnych. Dzięki temu Polska zachowuje niezależność decyzji w zakresie finansów. NBP jest bankiem emisyjnym naszej waluty – złotego. Polski złoty wprowadzony został ustawą w 1919 r. i od tamtego czasu jest znakiem naszej suwerenności ekonomicznej. NBP emituje także monety i banknoty kolekcjonerskie upamiętniające ważne dla naszej wspólnej pamięci i historii wydarzenia, miejsca oraz osoby. Ten obszar działalności banku centralnego jest szczególnie ważny dla przywracania pamięci o bohaterach walki o naszą niepodległość i suwerenność. Od 2017 r. emitowana jest seria monet „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Ukazały się monety upamiętniające m.in. Danutę Siedzikównę „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Stanisława Kasznicę „Wąsowskiego”, Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Wyjątkowe monety upamiętniają także bohaterów współczesnej historii. 20 września wyemitowana została srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł upamiętniająca Annę Walentynowicz – Annę Solidarność. Specjalną i wyjątkową emisją zestawów srebrnych i złotych monet obiegowych upamiętniono w tym roku także 100. rocznicę ustanowienia złotego naszą walutą narodową.

NBP jest bankiem dla banków komercyjnych. Dba, by zgromadzone w bankach nasze pieniądze były bezpieczne. Wspiera banki tak, by zapewnić stabilność oraz płynną realizację przekazów pieniężnych między bankami. NBP zaopatruje banki także w gotówkę.Organami Narodowego Banku Polskiego są Prezes, Rada Polityki Pieniężnej oraz Zarząd. NBP jako niezależny bank centralny stoi na straży całego polskiego systemu bankowego. Dobra kondycja naszego systemu finansowego przekłada się na zaufanie inwestorów do polskiej gospodarki.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) określa i decyduje, jaki powinien być poziom stóp procentowych, aby gospodarka mogła się rozwijać w sposób zrównoważony. Decyzje dziesięcioosobowej Rady Polityki Pieniężnej poprzedzone są za każdym razem wnikliwą analizą obecnego oraz prognozowanego stanu gospodarki krajowej i światowej. W rozumieniu powszechnym decyzje RPP wpływają na tzw. cenę pieniądza pożyczanego przez banki.

Bank centralny pełni również ważną funkcję wspomagającą rząd RP. Prowadzi obsługę zobowiązań i należności zagranicznych, jak również odpowiada za utrzymywanie relacji z przedstawicielami międzynarodowych organizacji finansowych. W ten sposób buduje nasz wspólny międzynarodowy wizerunek.

Narodowy Bank Polski jest cenionym ośrodkiem naukowo-badawczym analizującym na bieżąco rynki, sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw oraz sytuację finansową instytucji finansowych.

 

 

 

 

 

 

 

Centrum Pieniądza NBP mieści się w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 i czynne jest codziennie od wtorku do niedzieli. Wstęp do Centrum jest bezpłatny.

NBP gromadzi rezerwy dewizowe kraju oraz nimi zarządza. Polski system bankowy uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych na świecie.

Narodowy Bank Polski prowadzi aktywną działalność edukacyjną. Z inicjatywy Sławomira Skrzypka, prezesa NBP w latach 2007-2010, powstało w Warszawie Centrum Pieniądza NBP, nowoczesna multimedialna placówka edukacyjna przybliżająca wiedzę z zakresu historii oraz współczesnych finansów i bankowości.

Istotną częścią edukacyjnej działalności NBP jest wsparcie finansowe, które uzyskać mogą projekty o charakterze edukacji ekonomicznej. NBP zachęca także uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do poszerzania wiedzy poprzez organizowanie konkursów na prace pisemne z zakresu finansów (więcej wiadomości na stronie NBP w zakładce Edukacja).

Działalność Narodowego Banku Polskiego skutecznie buduje dobrą pozycję i renomę Polski na rynkach finansowych. Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym. Dziedziczy tradycje przedwojennego Banku Polskiego SA.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter