29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Eurostat porównał płace minimalne w UE

Ocena: 0
887

Poniżej 500 euro na wschodzie i sporo powyżej 1000 euro na zachodzie Europy – Eurostat porównał płace minimalne w UE. Z zestawienia wynika, że od 1 stycznia tego roku obowiązują one w 22 państwach członkowskich. Polska na tle regionu nie wypada źle.

fot. Pixabay.com

Według opublikowanych w piątek danych urzędu statystycznego UE, obecnie płacy minimalnej nie ma w sześciu krajach unijnych. Są to: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia oraz Szwecja.

Pozostałe 22 kraje mogą być podzielone na trzy grupy. Pierwsza to państwa z Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie obowiązuje płaca minimalna poniżej 500 euro miesięcznie.

Najniższa jest w Bułgarii – w przeliczeniu wynosi 235 euro miesięcznie. Następnie są Rumunia (275 euro), Łotwa i Litwa (po 380 euro), Czechy (407 euro), Węgry (412 euro), Chorwacja (433 euro), Słowacja (435 euro), a także Polska (453 euro) oraz Estonia (470 euro).

Druga grupa krajów, gdzie płaca minimalna mieści się w przedziale 500-1000 euro to państwa z południa Europy. Są wśród nich Portugalia (650 euro), Grecja (684 euro), Malta (736 euro), Słowenia (805 euro), a także Hiszpania (826 euro).

W pozostałych siedmiu krajach na północy i zachodzie Europy pensja minimalna ustalona krajowymi przepisami wynosi ponad 1000 euro. W Wielkiej Brytanii jest to 1397 euro, we Francji 1480 euro, w Niemczech 1498 euro, w Belgii 1532 euro, w Holandii 1552 euro, w Irlandii 1563 euro i w Luksemburgu 1999 euro.

Dane te pokazują, że nominalne różnice w gwarantowanej stawce miesięcznej dla pracowników są bardzo wysokie w UE. Eurostat podkreśla jednak, że różnice te są dużo mniejsze, jeśli wziąć po uwagę siłę nabywczą pieniądza. Wówczas pensje w Europie Środkowo-Wschodniej nie wyglądają już tak skromnie jak te na Zachodzie, choć dalej różnica między najbogatszym Luksemburgiem i drugą od końca Bułgarią jest trzykrotna.

Z punktu widzenia Komisji Europejskiej, która planuje wprowadzenie przepisów dotyczących regionalnych stawek minimalnych w odniesieniu do średnich zarobków, ważniejsze są jednak dane obrazujące, jaki procent mediany zarobków stanowi pensja minimalna.

Nie z wszystkich krajów dane w tej sprawie są dostępne, ale te, które są, pokazują również spore zróżnicowanie. Przykładowo w Portugalii, Francji i Słowenii płaca minimalna stanowiła ponad 60 proc. mediany wynagrodzeń, natomiast w Czechach, czy Estonii było to odpowiednio 39 i 40 proc.

Według biura statystycznego UE w porównaniu do 2008 roku płace minimalne spadły tylko w Grecji (-14 proc.). Z kolei w Bułgarii i Rumunii podwoiły się od tego czasu. Spore wzrosty odnotowano też w państwach bałtyckich: w Estonii (+69 proc.), na Łotwie (+65 proc.) oraz na Litwie (+64 proc.). W Polsce wzrost wyniósł 45 proc.

Eurostat dla porównania podał, że federalna minimalna stawka wynagrodzenia w Stanach Zjednoczonych wynosi w 2017 roku w przeliczeniu 1192 euro miesięcznie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter