19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: potrzeba nowego modelu gospodarczego

Ocena: 0
483

Ojciec Święty w specjalnym przesłaniu na wiosenną sesję Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wezwał te instytucje do budowania nowej przyszłości - tak, by w centrum znajdowały się osoby słabsze i marginalizowane, a finanse służyły dobru wspólnemu. Franciszek zaapelował o zmniejszenie zadłużenia najuboższych krajów oraz rozliczenie się przez kraje rozwinięte z tzw. długu ekologicznego. Podkreślił też, że świat po pandemii nie może powrócić do niesprawiedliwego modelu gospodarki.

Fot. Johannes P. Christo / VaticanMedia

Ojciec Święty przypomina w przesłaniu, że w minionym roku z powodu pandemii świat został zmuszony do stawienia czoła serii poważnych i wzajemnie powiązanych kryzysów społeczno-ekonomicznych, ekologicznych i politycznych. Zachęca Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy do pracy nad zbudowaniem nowego modelu gospodarki bardziej solidarnego z rynkami gospodarczymi mniej zamożnych państw, z nimi zintegrowanego i zrównoważonego. Podkreślił także, że popularne obecnie pojęcie ożywienia gospodarczego nie może ponownie sprowadzać się do nierównego i niezrównoważonego modelu życia społeczno-gospodarczego, w którym garstka populacji posiada połowę światowych bogactw.

Papież podkreślił, że jeśli mamy wyjść z pandemii jako lepszy, bardziej ludzki i solidarny świat, to potrzeba nowych form uczestnictwa w życiu społeczno-gospodarczym, które staną się wrażliwe na głos ubogich i ich potrzeby.

Franciszek wskazał, że przy tworzeniu krajowych planów odbudowy potrzeba też globalnego planu, który przyczyni się do wspierania integralnego rozwoju wszystkich narodów. Jako konkretne kroki na tej drodze wskazał konieczność zmniejszenia zadłużenia krajów najuboższych i rozliczenie przez kraje rozwinięte z długu ekologicznego.

Uwolnienie najuboższych od ciężaru zadłużenia jest dziś głęboko ludzkim gestem, który może pomóc ludziom w rozwoju, w dostępie do szczepionek, opieki zdrowotnej, edukacji i miejsc pracy

– pisze w swym przesłaniu. Wskazuje, że pieniądze publiczne nie mogą być oderwane od dobra publicznego, a rynki finansowe powinny wypracować regulacje działające naprawdę na rzecz dobra wspólnego.

Ojciec Święty zwrócił również uwagę na problem tzw. „długu ekologicznego", jaki zaciągnęły kraje najbogatsze, doprowadzając do degradacji środowiska krajów ubogich i wykorzystując ich zasoby naturalne. Wezwał świat finansów do opracowania sprawnych mechanizmów obliczania tego długu ekologicznego, tak aby kraje rozwinięte mogły go spłacić, nie tylko ograniczając znacznie zużycie energii nieodnawialnej czy pomagając krajom uboższym we wprowadzaniu polityki i programów zrównoważonego rozwoju, ale także pokrywając koszty niezbędnych w tym celu innowacji.

Zaangażowanie w solidarność gospodarczą, finansową i społeczną oznacza więcej niż sporadyczne akty szczodrości

– pisze papież, przypominając za swą encykliką „Fratelli tutti”, że oznacza to „działanie w kategoriach wspólnoty, priorytetu życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niewielu. To także walka ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa, nierównością, brakiem zatrudnienia, ziemi i mieszkań, negowaniem praw społecznych i pracowniczych. Solidarność, pojmowana w swoim najgłębszym sensie, jest sposobem kształtowania historii”.

Franciszek zauważył, że w obecnym czasie wywołanego pandemią globalnego kryzysu opieki zdrowotnej szczególnie potrzebujemy sprawiedliwie finansowanej solidarności szczepionkowej, ponieważ - jak podkreśla - nie możemy pozwolić, by prawo rynku wzięło górę nad prawem miłości i zdrowia wszystkich ludzi.

Ojciec Święty w przesłaniu ponowił także swój apel do przywódców rządów, przedsiębiorstw i organizacji międzynarodowych o współpracę w zapewnieniu szczepionek dla wszystkich, zwłaszcza najbardziej bezbronnych i potrzebujących.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter