15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Globalna transformacja energetyczna może zaszkodzić Kongo

Ocena: 0
504

Globalna transformacja energetyczna może paradoksalnie doprowadzić do spustoszeń w środowisku naturalnym na terenie Konga. Przed tym scenariuszem przestrzega arcybiskup Kisangani Marcel Utembi Tapa, będący jednocześnie przewodniczącym lokalnego episkopatu. Jak tłumaczy agencji Fides, Demokratyczna Republika Konga jest niesłychanie bogata w minerały, w tym posiada nawet do 70 proc. światowych rezerw kobaltu używanego do produkcji baterii dla elektrycznych samochodów.

fot. pixabay.com

Drugi kluczowy minerał obficie występujący w Kongu to koltan, który znajdziemy m.in. w telefonach komórkowych czy też satelitach. Trzeba dodać, że w tym afrykańskim kraju bogactw mineralnych jest znacznie więcej.

Niestety, całe to bogactwo pobudza chciwość wielu ludzi czy to na poziomie narodowym, czy też międzynarodowym, a nawet globalnym

– podkreśla abp Utembi Tapa.

Najbardziej konkretny znak takiej pazerności stanowią wojny na wschodzie kraju, zwłaszcza w Północnym Kiwu. Konflikt przeciąga się tam od lat, wciąż powstają nowe grupy zbrojne i chaos tylko się potęguje. Podczas gdy ludzie giną, zbrojne bandy z zadowoleniem czerpią korzyści z eksploatacji złóż minerałów.

Bogacenie się na dobrach naturalnych zachodzi nie tylko w strefie konfliktu, ale też w innych miejscach. Międzynarodowe korporacje nie chcą bowiem przepuścić tak dobrej okazji do zysku i dzięki korupcji mogą korzystać ze złóż bez większej kontroli.

Jeśli leci się nad regionem Kolwezi, gdzie kobalt jest wydobywany na dużą skalę, […] wszędzie widać ogromne dziury…

– mówi przewodniczący kongijskiego episkopatu.

Z kolei „w prowincji Ituri, prowincji Tshopo, prowincji Dolne Uele i obu Kivu znajdują się nielegalne kopalnie w lasach, które odprowadzają odpady do cieków wodnych. Woda zamieniła się tam w muł”.

Do zanieczyszczenia doszło tez w przypadku rzeki Kasai; odpowiedzialność za to ponoszą firmy wydobywcze działające w Angoli w pobliżu źródeł tej rzeki. Z powodu zanieczyszczenia dochodzi nawet do wymierania ryb.

Mieszkamy w bardzo bogatym kraju, w którym większość ludzi żyje w ubóstwie

– podkreśla abp Utembi Tapa.

Dodaje, że w takiej sytuacji biskupi nie mogą milczeć i dlatego wzywają dzierżących władzę do wzięcia odpowiedzialności za dobro kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter