19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głos kard. Turksona na Światowym Forum Ekonomicznym

Ocena: 0
680

Kard. Peter Turkson upomniał się o najsłabszych i odrzuconych, których bogaty świat wciąż nie dostrzega. Watykański hierarcha mówił o tym na Światowym Forum Ekonomicznym, które z powodu pandemii nie odbywa się w Davos, lecz w internecie.

fot.https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2021-01/kard-turkson-szczepionki-dla-wszystkich-ale-tez-dom-ziemia.html

„Kiedy mówimy o godności osoby ludzkiej, nie możemy iść na kompromis i musimy ją wspierać” – wskazał szef Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, odpowiadający zarazem za watykańską Komisję ds. Covid-19. Kard. Turkson zauważył, że świat podzielony jest na tych, którzy w czasie pandemii bezpiecznie mogą zamówić jedzenie bez wychodzenia z domu i tych, którzy przymierają głodem nie mając nawet czegoś, co można nazwać bezpiecznym domem. Wskazał, że koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami i jeszcze mocniej pokazał, jak konieczna jest w świecie międzyludzka solidarność. Pochodzący z Ghany hierarcha zarysował przed uczestnikami tego prestiżowego forum nieznany dla nich świat ubóstwa, który, jak podkreślił, powiększa się z każdym dniem pandemii.

Wytknął światowym przywódcom, że podeptali papieski apel o sprawiedliwy dostęp do szczepionek dla wszystkich, koncentrując się jedynie na mieszkańcach swoich bogatych krajów. Przypomniał też o innych pilnych kwestiach, które mogą pomóc powstrzymać światową nędzę zanim stanie się jeszcze bardziej powszechna. Wskazał na konieczność zapewnienia ludziom pracy, dostępu do ziemi i godnego dachu nad głową. Kard. Turkson przywołał apele Papieża Franciszka z ostatnich miesięcy, które były wołaniem do sumienia świata o postawienie człowieka w centrum i solidarne budowanie jednej rodziny ludzkiej.

Papieskie słowa często nas wzruszały, ale wciąż nie zmieniły naszych działań, bo to solidarność i wzajemna troska, a nie wykluczanie czyni nas prawdziwie braćmi

– podkreślił kard. Turkson na Światowym Forum Ekonomicznym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter