28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

MF proponuje zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Ocena: 0
4769

Dostosowanie przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do dyrektywy unijnej, a także m.in. wprowadzenie zasady, że środki z tytułu otrzymanych gwarancji oraz dotacji powinny podlegać zwolnieniom podatkowym – zakłada projekt nowelizacji ustawy o BFG, który znalazł się na stronie RCL.

fot. pixabay.pl

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o BFG przede wszystkim dostosowuje jej przepisy do zmienionej w grudniu ubiegłego roku dyrektywy unijnej (tzw. dyrektywy BRR).

Zmiana dyrektywy, a także polskiej ustawy, jak wynika z uzasadnienia, jest m.in. "odpowiedzią na konieczność zwiększenia efektywności instrumentu umorzenia lub konwersji zobowiązań (bail-in)".

Dyrektywa unijna z 2014 roku, oznaczana skrótem BRRD lub BRR, powstała w reakcji na kryzys finansowy. Wprowadzała m.in. tzw. mechanizm bail-in, pozwalający na sfinansowanie procesu restrukturyzacji lub likwidacji banku przy pomocy kapitału i części zgromadzonych depozytów. Taka procedura miała jednak stanowić ostateczność i miała dotyczyć oszczędności nieobjętych ustawową ochroną (objęte jest do 100 tys. euro). W Polsce te przepisy wprowadziła ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z 2016 roku.

Obecny projekt noweli ustawy o BFG je doprecyzowuje, bo jak wynika z dokumentu, "obecne regulacje w zakresie hierarchii wierzytelności w postępowaniu upadłościowym banków w niedostateczny sposób pozwalają na zabezpieczenie prawidłowej wykonalności instrumentu bail-in".

"Uwzględnienie w jednej kategorii hierarchii wierzytelności różnego rodzaju instrumentów (tych podlegających umorzeniu lub konwersji oraz niepodlegających) może doprowadzić do konieczności wypłacenia z funduszu przymusowej restrukturyzacji odszkodowań wierzycielom, którzy poprzez zastosowanie tego instrumentu zostaliby potraktowani gorzej niż byliby potraktowani w hipotetycznej, standardowej procedurze upadłościowej" – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Ponadto w ustawie o BFG, jak głosi uzasadnienie, "wprowadza się szereg zmian dotyczących polityki inwestycyjnej BFG (możliwość zawierania umów na kontrakty pochodne), zapewnienia możliwości krzyżowego wykorzystywania funduszy gwarancyjnych banków i kas, skorygowania przepisów w zakresie restrukturyzacji kas, rozszerzenia zakresu przejmowanych informacji o podmiocie przejmowanym, uregulowania kwestii dotyczących klauzul umownych, podziału obciążeń w ramach pomocy publicznej, zbycia wierzytelności bankowej z zachowaniem tajemnicy bankowej".

"Dodatkowo, projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w niektórych przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w celu zwiększenia sprawności i efektywności procesów restrukturyzacyjnych podejmowanych i prowadzonych na podstawie przepisów ustawy o BFG" – informuje Ocena Skutków Regulacji.

"Proponuje się, aby środki związane z przejmowaniem praw udziałowych nie stanowiły przychodów podmiotów, zaś środki z tytułu otrzymanych gwarancji oraz dotacji powinny podlegać zwolnieniom podatkowym" – dodaje dokument.

Projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw trafił w poniedziałek na stronę Rządowego Centrum Legislacji. Ma zostać poddany konsultacjom. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter