19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największy program operacyjny 2007-2013 zamknięty i rozliczony

Ocena: 0
4434

Warty ponad 28 mld euro Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2007-2013 został zamknięty i rozliczony. Jak poinformował w piątek wiceminister rozwoju Witold Słowik, w czwartek wpłynęła ostatnia transza rozliczenia.

fot. PAP/Paweł Supernak

W sumie w dwóch ostatnich transzach - z 22 i 28 grudnia KE przelała Polsce 1,4 mld euro. To płatność końcowa ze strony Komisji Europejskiej i ostateczne rozliczenie programu. – Płatność oznacza, że z sukcesem udało się zakończyć realizację największego programu polityki spójności w historii Unii Europejskiej – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik. Jak dodał, że programy operacyjne, w ramach których są dzielone fundusze europejskie, rozliczane są etapami. – W trakcie realizacji Komisja Europejska refunduje nam 95 proc. wydatków. Pozostałe 5 proc. wypłaca już po zamknięciu programu i sprawdzeniu, czy nie było jakichś nieprawidłowości – wyjaśnił.

Jak podkreślił Słowik, otrzymanie przez Polskę całej należności końcowej oznacza zagospodarowanie wszystkich funduszy dostępnych w programie.

Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 miał wartość ponad 28 mld euro. Współfinansowano z niego 3,3 tys. inwestycji infrastrukturalnych w takich sektorach jak drogi, koleje, transport publiczny, ochrona środowiska, energetyka, zdrowie, kultura i szkolnictwo wyższe.

Jak podało Ministerstwo Rozwoju, dofinansowanie z POIiŚ 2007-2013 pozwoliło m.in. wybudować 1 tys. 417 km autostrad i dróg ekspresowych, przebudować 8 najważniejszych lotnisk w Polsce, wybudować, zmodernizować i zrewitalizować blisko 1200 km linii kolejowych. Z Programu współfinansowano zakup 440 sztuk taboru kolejowego, korzystając z pieniędzy z POIiŚ w dziewięciu metropoliach wybudowano i wyremontowano 252 km linii tramwajowych i trolejbusowych oraz kupiono i zmodernizowano blisko 1000 sztuk taboru.

W ramach dofinansowania z POIiŚ udało się też wybudować 2 tys. 575 km gazociągów, zbudować i rozbudować 15 centrów logistycznych oraz terminali kontenerowych, wybudować i wyremontować 15 tys. km sieci kanalizacyjnej, do której zostało podłączonych ponad 1,3 mln osób, wybudować i przebudować 275 oczyszczalni ścieków, wybudować ponad 360 km elektroenergetycznych linii przesyłowych; poddać termomodernizacji 570 obiektów użyteczności publicznej (np. szkół, szpitali), wybudować i przebudować 630 km sieci ciepłowniczej, wyposażyć ponad 180 szpitali i przychodni w nowoczesny sprzęt medyczny, kupić 335 ambulansów ratowniczych, poddać 6 tys. obiektów i zbiorów konserwacji (np. Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, która pozwoliła ocalić przed utratą unikatowe zbiory biblioteczne), wybudować 77 obiektów instytucji kultury (np. Centrum Nauki Kopernik czy siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), wyremontować i doposażyć ponad 280 szpitalnych oddziałów ratunkowych.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter