29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska na 24 lata związała się umową z USA. "Dla pełnego bezpieczeństwa"

Ocena: 0
1666

Dywersyfikacja źródeł energii ważna dla Polski i całej Europy - mówili w czwartek prezydent Andrzej Duda i sekretarz ds. energii USA Rick Perry wskazując m.in. na zawartą właśnie umowę PGNiG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International.

fot. PAP/Radek Pietruszka

W czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Cheniere Marketing International LLP podpisały umowę na zakup skroplonego gazu ziemnego z USA począwszy od 2019 roku. Umowa została zawarta na 24 lata.

USA wzmacniają partnerstwo w sektorze energii z poszczególnymi państwami naszego regionu. Chodzi o zmniejszenie naszej zależności energetycznej od Rosji na rzecz amerykańskich dostaw surowców energetycznych - przede wszystkim gazu i węgla.
@USEmbassyWarsaw pic.twitter.com/ZjTVabhWdO

— Ministerstwo Energii (@MinEnergii) 8 listopada 2018

"Ogromnie się cieszę z tego, że ta umowa (...) zawierana jest właśnie z firmą ze Stanów Zjednoczonych. Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa. Dziś obecne są na polskiej ziemi amerykańskie jednostki wojskowe. Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. (...) Mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś - mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością - pan prezydent profesor Lech Kaczyński" - powiedział Duda.

Podziękował firmie Cheniere Marketing International i PGNiG "za to, że ta umowa jest zawierana."

Uroczyste podpisanie umowy dot. zakupu #PGNiG, w którym uczestniczą: Sekretarz ds. Energetyki Rick Perry @USAmbPoland oraz Prezydent PR @MinEnergii. pic.twitter.com/aisBQ9Y1Ju

— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 8 listopada 2018

"Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane" - podkreślił.

Prezydent przypomniał, że półtora roku temu w Warszawie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Wtedy pan prezydent zadał mi pytanie: czy moglibyście kupować od nas gaz skroplony. To powiedziałem: panie prezydencie, nam bardzo zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i oczywiście, że bardzo chętnie będziemy kupowali gaz ze Stanów Zjednoczonych, rzecz jasna na rozsądnych, rynkowych warunkach" - relacjonował Duda. Zaznaczył, że dla Polski jest niezwykle ważne kryterium jakości, pewności dostaw i ceny.

"Ta nasza rozmowa nabiera w tym momencie praktycznej treści poprzez zawarcie tej właśnie umowy" - ocenił prezydent. Według niego jest też drugi, niezwykle poruszający element: inicjatorem budowy terminala LNG w Świnoujściu był prezydent Lech Kaczyński, który patrzył w przyszłość i na bezpieczeństwo energetyczne Polski, mówił o konieczności zapewnienia Polsce alternatywnych źródeł dostaw.

"Dziś z tego punktu widzenia jest to faktem. Polska ma terminal gazowy w Świnoujściu, Polska rozbudowuje ten terminal. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dwukrotnie powiększymy jego możliwości, jeżeli chodzi o odbiór gazu skroplonego. Dziś Polska poprzez działanie PGNiG posiada również w dyspozycji złoża na szelfie norweskim, z których - mam nadzieję - do Polski będzie sprowadzany gaz poprzez realizowaną w tej chwili (....) inwestycję gazociągu z szelfu norweskiego do Danii, a następnie tzw. Baltic Pipe do Polski" - powiedział Duda.

Jak mówił, to są realne działania, zmierzające do zapewnienia Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że nie tylko Polsce, ale także Europie Środkowej. "Wierzę, że dzięki tym dwóm inwestycjom będzie możliwość sprowadzania do Polski gazu w takiej ilości, że będziemy w stanie to bezpieczeństwo zapewnić nie tylko sobie, ale także naszym sąsiadom, jeżeli będą uważali to za stosowne i jeżeli będą w potrzebie" - dodał.

Sekretarz ds. energii USA Rick Perry wskazał, że decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne.

Jego zdaniem Polska w relacji między Stanami Zjednoczonymi a tym regionem świata "zajęła miejsce centralne, kiedy prezydent poprosił panią Georgettą Mosbacher, żeby została ambasadorem w Polsce". Dodał, "jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi parterami".

Zdaniem Perry'ego "to wspaniałe partnerstwo i wspaniały dzień dla Europy". "Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę" - powiedział. I jak dodał, "chciałem skłonić głowę za to, że państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja". "W Stanach Zjednoczonych mamy to szczęście, że możemy dostarczać tę energię, to dzięki technologii amerykańskiej, innowacji - i dzięki Bogu - te zasoby są dla nas obecnie dostępne" - tłumaczył.

Jak mówił, "Cheniere, jedna ze wspaniałych firm, która zajmuje się skroplonym gazem ziemnym i PGNiG" to "wspaniałe partnerstwo". "To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii - to jest wspaniały dzień dla Europy" - podkreślił Perry.

Perry powiedział, że "z punktu widzenia wolnościowego nie można by wysłać mocniejszego sygnału". "Tak, że jest to wielki przywilej, iż mogę reprezentować prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak państwo wiecie, jest on biznesmenem z gruntu, uwielbia zawierać kontrakty takie jak ten właśnie" - dodał sekretarz ds. energii USA.

"Cieszymy się, że możemy podpisać to porozumienie i mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele szans, które będą takie podejście odzwierciedlały w przyszłości" - dodał Perry.

Ambasador USA w Polsce Georgetta Mosbacher pogratulowała na Twitterze w czwartek zawarcia umowy między polską i amerykańską spółką. "Gratulacje! #USA jest dumnym partnerem tego przedsięwzięcia" - napisała.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pokreślił, że czwartkowe wydarzenie wpisuje się w polski kierunek dywersyfikacji dostaw. "Współpraca z USA jest dla nas istotnym filarem wolności i bezpieczeństwa" - mówił minister energii. Zaznaczył, że umowa to wkład do pogłębiania partnerstwa polsko-amerykańskiego. Tchórzewski wyraził również nadzieję, że ta inwestycja będzie się przyczyniać do "bezpiecznego i w pełni konkurencyjnego rynku gazu".

W trakcie uroczystości pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odczytał list prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w którym to wyraził podziękowania za tą umowę.

Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak powiedział, że uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG.

"Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku" - powiedział. Dodał, że PGNiG, planuje podpisać jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy LNG. "Planujemy jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy gazu LNG. Chcemy zbudować pełny portfel dostaw" - powiedział podczas konferencji prasowej Woźniak. Jak tłumaczył, "podpisujemy różne umowy na LNG z firmami z USA, one wszystkie mają jedną cechę wspólną - są 20-30 proc. tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji".

Z kolei prezes i dyrektor generalny Cheniere Jack Fusco wskazał, że PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku. Jak podkreślił, ta umowa wspiera plany rozwoju Cheniere i wpisuje się w działania polegające na podpisywaniu kontraktów z klientami na całym świecie.

PGNiG to lider rynku gazu ziemnego w Polsce, jest spółką giełdową obecną w indeksie największych polskich firm (WIG 20), zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także, poprzez kluczowe spółki, importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

Cheniere Energy to czołowy producent i eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA, jest dostawcą kompleksowych usług LNG, oferującym możliwości w zakresie pozyskiwania i transportu gazu, skraplania, czarterowania statków i dostaw LNG.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter