16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent: TZMO przykładem uczciwej prywatyzacji

Ocena: 0
2470

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) są przykładem uczciwej prywatyzacji i stanowią wzór, jak można było przejść przez proces transformacji, aby wspólny majątek nie został zmarnowany i rozkradziony – poinformował prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Kowalewie Pomorskim (Kujawsko-Pomorskie) w firmie Plastica.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

– O Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych zadbano, jest to między innymi wielka zasługa pana prezesa Jarosława Józefowicza. Spółka się sprywatyzowała w sposób uczciwy i można powiedzieć, że stanowi w Polsce jeden z wzorów tego, że można było tę transformację gospodarczą, ustrojową przeprowadzić w taki sposób, aby nie tylko uratować firmę, aby nie tylko ten majątek narodowy, nasz wspólny się nie zmarnował, nie został rozkradziony, ale jeszcze w dodatku można ją z wielkim powodzeniem rozwijać – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent był pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył w Kowalewie Pomorskim. Podkreślał kilkudziesięcioletnią historię przedsiębiorstwa, założonego w 1951 roku.

– Z tych kilkudziesięciu lat prawie trzydzieści, to funkcjonowanie w Polsce w warunkach gospodarki wolnorynkowej – przy toczących się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku poważnych zmianach gospodarki w naszym kraju, zmianach, których bardzo wiele wówczas państwowych przedsiębiorstw nie przetrwało, nie było sobie w stanie poradzić na konkurencyjnym rynku, na który wchodziły towary z całego świata – wskazał Duda.

Dodał, że wiele z tych firm upadło także z racji "rabunkowych działań prywatyzacyjnych różnego rodzaju".

– Dzisiaj firma jest obecna w zasadzie na całym świecie. Jedna trzecia ludności świata może kupować materiały wyprodukowane już przez grupę kapitałową Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA. To już 56 firm, które funkcjonują w wielu krajach, to 18 zakładów i jednym z tych zakładów jest właśnie ten zakład Plastica, w którym funkcjonują supernowoczesne linie produkcyjne, produkujące materiały opatrunkowe, materiały higieny osobistej – dodał prezydent.

Stwierdził, że TZMO jest samowystarczalne jeżeli chodzi o produkcję. – To ciągle trwające badania, wprowadzane innowacje, to kolejne linie, które są szybsze, sprawniejsze, lepiej produkują. To firma, która może dzisiaj konkurować na całym świecie, która w Polsce dwukrotnie została przez prezydentów RP – w 2012 roku przez Bronisława Komorowskiego i przeze mnie w 2016 roku – wyróżniona nagrodą gospodarczą. Ja wyróżniłem ją w kategorii "Odpowiedzialny Biznes", ponieważ firma nie tylko myśli o sobie, ale prowadzi także szereg działań pomocowych, charytatywnych, jest otwarta na człowieka i jego potrzeby – ocenił prezydent.

Wskazał także, że to jest ten model biznesowy, który chciałby, aby polskie firmy realizowały.

– Tu gdzie firma już jest mocno zakorzeniona, czuje się na siłach, posiada kapitał, posiada zdolności – wychodzi na inne rynki i opanowuje je, przynosząc także coraz większe dochody także do polskiej gospodarki, tworząc miejsca pracy, budując kolejne polskie marki rozpoznawalne na świecie – mówił.

TZMO zajmuje się produkcją wyrobów medycznych, higienicznych i kosmetycznych, które są dostępne na rynkach w wielu państwach świata. Plastica powstała w 2004 roku i jest firmą, która wytwarza paroprzepuszczalne folie i laminaty używane w przemyśle higienicznym, medycznym i odzieżowym.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter