21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Raport o uchodźcach: ilu ludzi wysiedlono?

Ocena: 5
617

Po raz kolejny liczba uchodźców na całym świecie jest rekordowo wysoka. 108,4 mln osób zostało wysiedlonych ze swoich domów w 2022 r. z powodu wojny, prześladowań, przemocy i łamania praw człowieka, wynika z przedstawionego w środę raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR) na temat globalnych trendów dotyczących uchodźców; to prawie 20 milionów więcej niż w poprzednim roku. Dla UNHCR jest to dziesiąty rekord z rzędu. Jako główną przyczynę podaje się wojnę na Ukrainie. Według szacunków do maja tego roku liczba uchodźców wzrosła do 110 milionów. 24 września pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać” Kościół katolicki obchodzi 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

fot. arch. idziemy.pl

Według raportu liczba uchodźców z Ukrainy wzrosła z 27 300 na koniec 2021 r. do 5,7 mln na koniec 2022 r. - To największa fala emigracji od czasów II wojny światowej. Jednak wzrost liczby uchodźców na całym świecie w ubiegłym roku wynikał również ze skorygowanych szacunków dotyczących uchodźców z Afganistanu, a także w wyniku konfliktów, zwłaszcza w Sudanie. Liczba Wenezuelczyków przebywających obecnie w Kolumbii i Peru również została skorygowana w górę. Według doniesień, około 62 miliony ludzi jest wewnętrznie przesiedlonych we własnym kraju.

Liczby te potwierdzają również, że większość uchodźców nie zostanie przyjęta w najbogatszych krajach świata. 46 najsłabiej rozwiniętych krajów wytwarza mniej niż 1,3 proc. światowego produktu krajowego brutto. Mimo to kraje te przyjęły ponad jedną piątą wszystkich uchodźców. Jednak fundusze na wsparcie krajów przyjmujących nie zaspokoiły potrzeb w 2022 r. i napływały powoli, nawet gdy potrzeby wzrosły w 2023 r.

Potrzebujemy znacznie większego wsparcia międzynarodowego i bardziej sprawiedliwego podziału odpowiedzialności

– zażądał komisarz UNHCR Filippo Grandi. Jednocześnie pochwalił wyjątkową gościnność ludzi na całym świecie.

Przede wszystkim należy zrobić znacznie więcej, aby zakończyć konflikty i usunąć przeszkody, aby uchodźcy mieli możliwość dobrowolnego, bezpiecznego i godnego powrotu do domu

- zaznaczył Grandi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter