18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sytuacja polskich finansów publicznych nadal się poprawia

Ocena: 0
182

Sytuacja polskich finansów publicznych nadal się poprawia - tak główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak skomentował PAP wtorkowe informacje MF m.in. o nadwyżce budżetowej po wrześniu tego roku.

fot. pixabay.com

Z opublikowanych we wtorek przez Ministerstwo Finansów danych wynika, budżet państwa zanotował na koniec września 3,8 mld zł nadwyżki, ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2007 r. Dodano, że deficyt budżetu państwa wyniesie ok. 30 mld zł w ujęciu kasowym; to jeden z najlepszych wyników z ostatnich lat.

– Biorąc pod uwagę oczekiwania sprzed kilku dni czy kilku tygodni jest to jak najbardziej zaskakująco dobry rezultat – ocenił główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Jak dodał, wynik ten potwierdza, że sytuacja polskich finansów publicznych nadal się poprawia. – Poprawa, którą widzieliśmy w 2016 r. jest kontynuowana, mimo ożywienia aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym, która wywiera presję na pogorszenie wyniku sektora finansów publicznych. I mimo bardzo dużego wzrostu finansowania różnych celów społecznych – podkreślił ekonomista.

Według Bujaka warta podkreślenia jest kontynuacja "spektakularnie dobrej realizacji budżetu".

Jak dodał, ten wynik w dużej mierze jest skutkiem poprawy ściągalności podatków, domykania luki VAT. – Tak dobry wynik po dziewięciu miesiącach roku w budżecie centralnym oznacza, że nawet przy sezonowym wzorcu, który wskazuje na pogorszenie wyników budżetu centralnego i całego sektora finansów publicznych w IV kwartale roku, deficyt budżetowy w całym roku i deficyt całego sektora finansów publicznych w całym roku będą wyraźnie niższe od pierwotnych planów i prognoz – ocenił Bujak.  

W jego opinii deficyt budżetu państwa prawdopodobnie nie przekroczy 30 mld zł, a deficyt całego sektora finansów publicznych nie powinien być większy niż dotychczasowy szacunek PKO Banku Polskiego na poziomie 2,3 proc. – Czyli będzie najniższy od dziesięciu lat – podkreślił.

Zdaniem Bujaka dochody z VAT w całym 2017 roku, ze względu na poprawę ściągalności, będą prawdopodobnie "powyżej 150 mld zł". – To oznacza, że jeszcze bardziej realny, niż wcześniej można było oczekiwać, jest cel na poziomie dochodów z VAT w 2018 roku – zaznaczył. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -