26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z zimną wojną w tle

Ocena: 0
825

Pandemia koronawirusa bez reszty zajmuje uwagę opinii światowej. Gdy ten artykuł się ukaże, zapewne będzie na świecie już dobrze ponad milion chorych, dziesiątki tysięcy zmarłych, a także zamknięte kościoły, szkoły i sklepy.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Niemniej sprawa ta ma także wymiar polityczny: jest nieodłączną częścią amerykańsko-chińskiej zimnej wojny. Z Waszyngtonu nieustannie płyną skargi pod adresem Pekinu, że w porę nie ujawnił rozmiarów zagrożenia i dlatego wirus wymknął się spod kontroli. Prezydent Donald Trump posunął się do określania wirusa jako „chiński”, co w Kraju Smoka zostało przyjęte jako obraza, a prezydent Xi Jinping poruszył tę sprawę w rozmowie telefonicznej z Trumpem.

 


SYTUACJA W USA

Reakcje amerykańskich polityków są zrozumiałe w obliczu mało skutecznych kroków podejmowanych przez Biały Dom walce z wirusem. Nie tak dawno agencja Reuters porównała efektywność walki z zarazą w USA i Korei Południowej – i porównanie to nie jest korzystne dla Ameryki. Wirus dotarł do obu krajów tego samego dnia – 21 stycznia, i do 1 kwietnia w Korei Płd., liczącej 51 mln ludzi, zanotowano mniej niż 10 tys. zachorowań i 162 zgony, natomiast w 330-milionowych Stanach prawie 190 tys. zostało dotkniętych chorobą i prawie 3,9 tys. w jej wyniku zmarło. W Korei epidemia jest opanowana, pomimo że nie zamknięto szkół i zakładów pracy, podczas gdy w USA ciągle nabiera rozpędu.

Sytuacja w USA wygląda blado nie tylko w porównaniu z Koreą, ale także z Chinami. W mieście Wuhan, gdzie pojawił się koronawirus, władze niezwłocznie zbudowały osiem szpitali na tysiąc łóżek każdy. Od podjęcia decyzji do oddania placówki do użytku (z pełnym wyposażeniem i personelem) mijało siedem dni. W tej chwili w USA najciężej dotknięte pandemią jest miasto Nowy Jork, które jest zbliżone liczbą ludności do chińskiego Wuhanu. To jedno z największych centrów finansowych świata – pełne bogactwa i blichtru – zdołało powiększyć liczbę łóżek szpitalnych zaledwie o tysiąc. W tym celu zamieniono centrum kongresowe w prowizoryczny szpital, do którego są przewożeni lekko chorzy ze zwykłych szpitali, aby uwolnić miejsce dla zmagających się z koronawirusem. Takie samo przeznaczenie ma szpital polowy, założony w wyniku oddolnej inicjatywy w Central Parku, na… 68 łóżek. Władze federalne postanowiły wesprzeć miasto pływającym szpitalem marynarki wojennej, ale doprowadzenie go do stanu gotowości trwało dziesięć dni. Jednostka ta nie jest jednak przystosowana do opieki nad zakaźnie chorymi, tak więc jak ów szpital w centrum kongresowym będzie służyć do przeniesienia tam chorych z „prawdziwych” szpitali.

Jak na jeden z najbogatszych krajów świata, wyposażenie szpitali w niezbędny sprzęt i zwykłe środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się pandemii, włącznie z maskami, zadziwia niedoborami. To, co słyszy się w Polsce, rozbrzmiewa także za oceanem. USA biją wszelkie rekordy wśród krajów wysoko rozwiniętych pod względem wydatków na opiekę zdrowotną, ale rezultaty są nadzwyczaj mizerne – w rankingach jakości usług medycznych Stany Zjednoczone zajmują miejsce w środku tabeli, albo i niżej.

 


CHIŃSKA OFENSYWA

Po uporaniu się z pandemią w swoim kraju komunistyczne Chiny ruszyły do ofensywy mającej na celu poprawę własnego wizerunku w świecie. Masowo wysyłają pomoc do Włoch, Hiszpanii i innych krajów ciężko porażonych koronawirusem. Podobno jakość wielu produktów nie spełnia niektórych norm, niemniej jest to o wiele więcej, niż oferują Unia Europejska czy USA. Ameryka twardo walczy o to, żeby przypadkiem testy do wykrywania wirusa, lekarstwa i sprzęt medyczny nie zostały przekierowane do innych potrzebujących krajów. W Stanach polityka ta dobrze współgra z naczelnym hasłem wyborczym Trumpa – America First („Ameryka [zawsze] na pierwszym miejscu”) i przysparza prezydentowi popularności. Ale w świecie niekoniecznie.

Szpitale to instytucje „podwójnego zastosowania”: są użyteczne na wypadek epidemii, ale także i wojny. Ile prefabrykowanych szpitali – gotowych, aby je oddać do użytku w ciągu tygodnia – mają Chiny? Tego nie wiemy, ale pierwsze wrażenie jest imponujące.

Dziś w Chinach nowe zachorowania są notowane tylko u przyjezdnych, w USA natomiast pandemia ogarnia coraz to nowe regiony, a liczba chorych bije światowe rekordy. Prognozy rządowe przewidują, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych w USA może być rzędu 100-240 tys.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Sobota, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 11, 9 – 12, 8; Ps 90, 3-6. 12-14 i 17; Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter