17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aborcyjny kolonializm

Ocena: 2.7
638

Kiedy w ubiegły weekend odbywała się na Jasnej Górze ogólnopolska pielgrzymka Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, w Belfaście – stolicy Irlandii Północnej – odbywał się w piątek wielki marsz milczenia tysięcy katolików, innych grup religijnych i organizacji społecznych. Przyszli oni pod parlament Stormont, aby zapalić tam świece. Do tej pory jedyną „wysepką” na Wyspach Brytyjskich, gdzie istniał zakaz aborcji, była właśnie Irlandia Północna, w której żyje wielu katolików. Wśród uczestników marszu znalazła się była premier Arlene Foster, która powiedziała, że „dołącza dziś do tysięcy ludzi z różnych środowisk, aby stanąć razem i bronić praw dziecka nienarodzonego”.

A są one mocno zagrożone przez Londyn, gdyż w lipcu członkowie brytyjskiej Izby Gmin przegłosowali w Irlandii Północnej legalizację aborcji, a także – przy okazji – tak zwane „małżeństwa” jednopłciowe. Wszystko dlatego, że od 2017 r. panuje w tej prowincji brytyjskiej polityczny impas i nie zbiera się parlament. Wykorzystali to politycy w Londynie, którzy już wcześniej zapowiadali „pomoc” w aborcyjnym procederze dla swych obywatelek w Irlandii Północnej, choćby przez pokrywanie kosztów aborcji kobietom, które zdecydują się jej dokonać w innych częściach Zjednoczonego Królestwa. W ten sposób Londyn wprowadził w ostatniej „wysepce” swojego imperium aborcję do 28. tygodnia ciąży, a w niektórych przypadkach nawet do urodzenia. Prawo zacznie obowiązywać od końca marca 2020 r., jeśli parlament Irlandii Północnej nie zbierze się do 21 października.

Północnoirlandzcy obywatele postrzegają takie działania jako wyraz kolonizacji poprzez narzucanie im drogą odgórną praw, którym są przeciwni, w sytuacji kryzysu politycznego, w jakim znalazła się ta brytyjska prowincja. Zwrócił na to uwagę abp Eamon Martin, prymas Irlandii, w swoim przemówieniu w hrabstwie Co Wexford. Zaapelował on do katolickich polityków, którzy „mają obowiązek przeciwstawiać się aborcji”. Mają to czynić, „nawet jeśli nie jest to popularna opinia” i „nie tylko ze względu na wiarę, ale również z racji słusznych pobudek”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -