29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Adwent w reżimie sanitarnym

Ocena: 2.8
993

Już to raz przeżyliśmy – przygotowanie do świąt wielkanocnych w reżimie sanitarnym. I pomimo czarnych scenariuszy związanych z drugą falą pandemii wielu z nas miało nadzieję, że w adwencie będzie inaczej. Tymczasem wypadło nam ponownie przygotowywać się do świąt pośród obostrzeń, które są niemałym wyzwaniem dla duszpasterzy i wiernych.

Sytuacja wygląda podobnie na całym świecie, z małymi różnicami co do liczby wiernych w kościołach. Chyba że zostały one zamknięte dla publicznego kultu, jak miało to miejsce na przykład we Francji, a do 6 grudnia w Austrii. W tych państwach zdecydowano się na zamknięcie kościołów w celu „uratowania” Bożego Narodzenia. Jakkolwiek konieczne byłyby obostrzenia sanitarne, to jednak ratowanie świąt przez zamykanie kościołów jakoś mnie nie przekonuje. Zwłaszcza że z religijnego punktu widzenia nie da się prawdziwie przeżyć Bożego Narodzenia bez uprzedniego doń przygotowania.

Dlatego nawet pośród obostrzeń warto zawalczyć o duchowe przeżycie adwentu, bo bez tego nie doświadczymy spotkania z nowonarodzonym Jezusem w czasie świąt. Zwracają na to uwagę polscy biskupi, którzy w komunikacie prezydium Konferencji Episkopatu wezwali wiernych do uczestnictwa w „codziennych Mszach Świętych Roratnich, do spotkań z przebaczającym Jezusem w Sakramencie Pojednania, do prywatnej bądź wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych”.

W podobnych słowach zwrócili się do wiernych biskupi z Włoch, którzy wezwali, aby wykorzystać czas adwentu i Bożego Narodzenia – przeżywany w pandemii – do zapoczątkowania żywej wiary. „Nie możemy się wycofać i czekać na lepsze czasy” ani działać na zasadzie „ratuj się, który może”, napisali w komunikacie.

O możliwość duchowego przygotowania się do świąt walczą katolicy we Francji. Niezwykle poruszające były obrazy z ostatnich tygodni, kiedy przed zamkniętymi kościołami księża odprawiali Msze święte, a wierni klęczeli na modlitwie przed zamkniętymi drzwiami świątyń. Pod koniec listopada rząd zezwolił na odprawianie publicznych nabożeństw w kościołach, ale z zachowaniem limitu trzydziestu osób, bez względu na wielkość obiektu sakralnego.

Biskupi francuscy ostro skrytykowali rozporządzenia rządu, jest bowiem różnica, czy trzydzieści osób znajdzie się w małej kaplicy, czy w bazylice św. Piusa X w Lourdes, która może pomieścić 25 tys. wiernych. Wezwali również swoich proboszczów do sprawowania Mszy świętych w reżimie sanitarnym, ale bez wypraszania wiernych z kościołów. Ordynariusz diecezji Perpignan bp Norbert Turini oświadczył, że bierze osobistą odpowiedzialność za wpuszczanie na Msze święte wszystkich wiernych, którzy przyjdą do kościołów. Natomiast metropolita Paryża abp Michel Aupetit odwołał się do francuskiej Rady Stanu, która w ubiegłą niedzielę orzekła, że ograniczenie uczestnictwa w kulcie publicznym do trzydziestu osób jest „nieproporcjonalne do celu, jakim jest ochrona zdrowia publicznego, a zatem stanowi, biorąc pod uwagę zasadniczy charakter danego elementu wolności kultu, poważne i oczywiście niezgodne z prawem naruszenie tej ostatniej”. Francuzi zawalczyli o duchowe przeżycie adwentu.

My jesteśmy w trochę lepszej sytuacji, dlatego warto się postarać, aby tegoroczny adwent nie przeszedł bez duchowego echa, jedynie pośród zakupów w galeriach handlowych – które zostały otwarte w ubiegłą sobotę i w których naprawdę trudno się dopatrzeć przestrzegania reżimu sanitarnego w kwestii limitu osób.

Idziemy nr 49 (789), 06 grudnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter