19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apel do Europy

Ocena: 4.3
1400

Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie mnożą się profetyczne głosy i inicjatywy ostrzegające przed upadkiem naszego kontynentu na wielu płaszczyznach: duchowej, kulturowej, politycznej i nawet ekonomicznej. Wiele z tych głosów pochodzi z Polski, ale nie tylko. Jedną z inicjatyw jest Ruch Europa Christi zainicjowany przez ks. Ireneusza Skubisia, który obecnie odbywa cykl kongresów w różnych zakątkach środkowo-wschodniej Europy; ostatnio w Nitrze na Słowacji Ruch wzywa Europę do powrotu do Chrystusa, będącego źródłem wszelkiej nadziei.

W pozdrowieniach do uczestników kongresu abp Stanisław Gądecki napisał, że „dziś Europa – dawniej Christianitas – cierpiąca na duchową amnezję, w której jasno określone i sprawdzone przez wieki wartości, których źródłem jest Ewangelia Jezusa Chrystusa zamienia się na enigmatyczne »wartości europejskie«, burzy się kościoły, a w najlepszym wypadku zamienia się je w centra handlowe, próbuje się wyprzeć z przestrzeni publicznej religię, zastępując ją zideologizowanym pseudowyznaniem o charakterze totalitarnym, jakim jest tzw. neutralność światopoglądowa, potrzebuje świadków prawdy, czyli świadków historii, ich odważnego i donośnego głosu”.

Innym mocnym głosem 32 przewodniczących europejskich Konferencji Episkopatów było orędzie końcowe z zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbyło się w ubiegły weekend w Santiago de Compostela pod hasłem „Europa – czas przebudzenia? Znaki nadziei”. Zgromadzeniu współprzewodniczył abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE. Biskupi w mocnych słowach zaapelowali: „Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie!”. Wskazali również sprzeczności, jakie targają państwami europejskimi: pragnienie Boga, a jednocześnie kruchość życia chrześcijańskiego; pragnienie życia opartego na Ewangelii, a jednocześnie słabość kościelna i ludzka; pragnienie świętości, a jednocześnie nikłe świadectwo życia; pragnienie powszechnych praw człowieka, a jednocześnie utrata szacunku godności ludzkiej; pragnienie harmonii w społeczeństwie i ze stworzeniem, a zarazem utrata wszelkiego poczucia obiektywnej prawdy; pragnienie trwałego szczęścia, ale także utrata wspólnego poczucia przeznaczenia, do którego powołana jest ludzkość; pragnienie wewnętrznego pokoju i spójności wyrażone w duchowym poszukiwaniu, ale także negowanie tego poszukiwania w wielu debatach publicznych.

Przewodniczący episkopatów nie pozostawiają nas jednak bez nadziei na przyszłość, którą upatrują w nowych pokoleniach i w rodzinach: „Popatrz [Europo] na liczne rodziny, które jako jedyne są zdolne zrodzić przyszłość. Uznaj z wdzięcznością ich wiarę w Boga i ich przykład. Niech kształtują ten nasz umiłowany kontynent”. Abp Gądecki w czasie nieszporów w kościele św. Marcina w Santiago de Compostela stwierdził, że „wielu ludzi w Europie jest dziś jak owce pozbawione pasterza! Stosunkowo łatwo dać im chleb. Równie łatwo zapewnić im usługi, szczególnie, gdy czujemy, że nam odpłacono serdeczną wdzięcznością. Ale dawać Boga jest przywilejem tego, kto wie, że jest kochany przez Boga i kto kocha innych w Jezusie”.

Nawiązuje do tego również kard. Robert Sarah w swojej najnowszej książce „Wieczór się zbliża i dzień się już chyli”. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów analizuje w niej kryzysy, jakie przeżywa Kościół na Zachodzie i próbuje dać na nie odpowiedź. To właśnie odróżnia te głosy od fatalistów głoszących jedynie koniec europejskiego porządku, jaki panował dotychczas. Perspektywa chrześcijańska nie zatrzymuje się na pesymistycznej konstatacji stanu, z którym nic się nie da zrobić. Ona patrzy dalej i wskazuje drogi wyjścia.

Czy jednak te profetyczne głosy zostaną usłyszane, czy też trzeba będzie doświadczyć rzeczywistego upadku naszego kontynentu? To już zależy od nas wszystkich.

 

Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter