25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup to też człowiek

Ocena: 4.84
622

Przesiąknięci medialnymi doniesieniami i narracjami, często zapominamy o tym, że ksiądz to też człowiek. Idąc tym tropem rozumowania, należałoby stwierdzić, że biskup to też człowiek. Ba, nawet papież to człowiek! Opierając się wyłącznie na informacjach – nie, właściwe słowa to: na donosach – ze stron internetowych, ma się wrażenie, że księża, a tym bardziej biskupi, to stworzenia z innej planety, oderwane

kompletnie od rzeczywistości, w której żyją. Jak jest naprawdę? Wiedzą ci, którzy osobiście znają duchownych i którzy nawiązali z nimi relacje, znajomość czy nawet przyjaźń, którzy podeszli do nich trochę bliżej niż na odległość dziesiątej ławki od ołtarza.

W ubiegłym tygodniu zakończyło się letnie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego na nowego sekretarza generalnego został wybrany bp Marek Marczak, biskup pomocniczy łódzki. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu obrad bp Marczak nie mówił o formalnej stronie swojej nowej funkcji, do której został wybrany przez zebranie plenarne, ale o powołaniu. „Swoją obecność, miejsce w Kościele odczytuję w płaszczyźnie wiary. Każdą funkcję, która zostaje mi powierzona, odbieram jako powołanie” – przyznał. Dodał także, że tę nową funkcję odczytuje w perspektywie Ewangelii.

Inny biskup, który zawierzył swoją diecezję Bogu i prosił, by wierni modlili się nad nim modlitwą wstawienniczą, też wzbudził konsternację mediów, bo to nie pasuje do utartych schematów, przedstawiających biskupa jako stawiającego się wysoko ponad wiernymi. Chodzi o bp. Artura Ważnego i wieczór uwielbienia po kanonicznym objęciu diecezji sosnowieckiej. Wierni z różnych ruchów i wspólnot diecezjalnych kładący ręce na biskupie podczas modlitwy wstawienniczej na długo zagościli w mediach, łamiąc stereotypowe obrazki przekazywane odbiorcom.

Biskup mówiący zrozumiale i dobitnie? To metropolita katowicki abp Adrian Galbas, który w liście przed święceniami prezbiteratu zwrócił się do młodych: „Nie bójcie się! Odwagi! Ksiądz to nie kamikadze i nie ciapa. Może bardziej komandos, który nie boi się trudnych zadań i odważnie skacze w głąb!”. Z kolei nowych proboszczów przestrzegł: „Bardzo was proszę, abyście nie byli proboszczami biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami. To są trzy straszne cechy, na które ludzie dziś narzekają i z powodu których możemy skutecznie uniemożliwić ich spotkanie z Bogiem”.

Biskup z ludźmi na pielgrzymce to też nie rzadkość, choć media rokrocznie się temu dziwią, kiedy rozpoczyna się sezon pielgrzymkowy. Biskup Jacek Kiciński szedł w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę 30 razy, kard. Grzegorz Ryś – 32 razy. „Pielgrzymowanie jest dla każdego biskupa okazją do bycia ze swoimi wiernymi. Powinniśmy być tam, gdzie są ludzie, a nie narzekać, że ludzi nie ma” – mówił kard. Ryś w zeszłym roku prosto z trasy. W pieszych pielgrzymkach do Jasnogórskiej Matki chodzi ich bardzo wielu. Ale z biskupem można też iść na Camino. W czerwcu bp Andrzej Czaja z Opola zaprasza do przejścia wspólnie z nim raciborskiej Drogi św. Jakuba. „To kroczenie razem ze mną postrzegam bardzo «znakowo». Dziś bowiem w Kościele bardzo potrzeba jedności z biskupem. Nie dokonamy dzieła odnowy Kościoła w oderwaniu od Chrystusa ani też w oderwaniu od tych, których On ustanowił następcami apostołów. Zatem w ten sposób chcę zaprosić was do tego, byśmy z jeszcze większą jednością nasz Kościół budowali” – mówi bp Czaja w zaproszeniu.

Wyrabiajmy sobie własne zdanie o naszych pasterzach i nie powielajmy stereotypów, które serwują nam obrażone na Kościół lub walczące z nim media.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Doktor historii Kościoła, dziennikarka i tłumaczka


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter