24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cnota cierpliwości

Ocena: 1.95714
658

Chociaż mamy środek zimy, emocje polityczne nie opadają. Prawica gromadzi się na wiecach, pikietuje. Mobilizacja sympatyków Zjednoczonej Prawicy jest widoczna gołym okiem. Demonstracja 11 stycznia była największym zimowym zgromadzeniem politycznym od 1989 r. W czasie objazdu kraju, który rozpoczęli politycy PiS, sale pękają w szwach. Nawet na spotkania w miasteczkach powiatowych przychodzi po kilkaset osób. Zyskują media „opozycyjne”, niektóre w sposób imponujący. Sympatycy nowej władzy pojawiają się na ulicach sporadycznie; w ulubionej stacji informacyjnej śledzą twardą rozprawę z pokonanymi.

Jak to bywa w polityce, mocne działanie wywołuje mocną reakcję. Bezprawne działania nowego rządu, w tym pacyfikacja mediów publicznych, uderzenie w prokuraturę i wsadzenie do więzienia dwóch posłów, wywołały sprzeciw milionów Polaków. Zjawisko na razie ogranicza się do zwolenników poprzedniego rządu, ale obecnie nie może być inaczej. W systemie demokratycznym wybory są tak silnym aktem legitymizacyjnym, że nie da się odwrócić ich werdyktu w krótkiej perspektywie, nawet wielkimi demonstracjami. Kluczowy jest czas, i to liczony nie w miesiącach, ale w latach.

Nie znaczy to, że poruszenie po prawej stronie nie ma znaczenia. Społeczna mobilizacja sprawiła, że Prawo i Sprawiedliwość ustało na nogach mimo utraty władzy. Animozje w obozie Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie przygasły; nie spełnił się scenariusz narastających podziałów, prowadzących ostatecznie do rozpadu na dwa lub trzy bloki. PiS nie wpadło też w pułapkę przesadnej radykalizacji, prowadzącej do śmieszności. Największa partia opozycyjna próbuje działać dwutorowo: z jednej strony twardy opór i protesty, z drugiej – merytoryczne punktowanie władzy, wypominanie niespełnionych obietnic. To dlatego PiS powołało Zespół Pracy Państwowej, swego rodzaju gabinet cieni z Mateuszem Morawieckim na czele, mający monitorować działania ekipy Donalda Tuska.

Prezes PiS wysyła też sygnały świadczące o refleksji w sferze polityki społecznej i gospodarczej. Kiedy w Kielcach zapytano go o podwyżkę składek na ZUS w ramach Polskiego Ładu, odpowiedział: „To się okazało błędem. Przyznaję to. Myśmy błędy też popełniali”. Dodał także: „Jednoosobowa działalność gospodarcza, także ta drobna, kilku- czy kilkunastoosobowa, jest w naszej gospodarce niezwykle ważna. To ogromna część naszej gospodarki”. Rzeczywiście, wśród przyczyn porażki wyborczej kwestie podatkowe wskazywane są często, zarówno przez profesjonalnych analityków, jak i zwykłych wyborców. W mojej ocenie jest to pewne uproszczenie, bo sprawa nie byłaby tak dotkliwa, gdyby nie niespodziewana fala inflacyjna. Ale fakt jest faktem: PiS straciło najwięcej wśród nierolniczej ludności wiejskiej, a więc głównie w sferze drobnych usług. Co więcej, wzrost gospodarczy rozłożony był nierówno, najwięcej zyskiwały wielkie miasta i nawet aktywna polityka zrównoważonego rozwoju nie była w stanie odwrócić tych trendów. Czas spędzony w opozycji obóz niepodległościowy musi wykorzystać na obronę swojego dorobku, walkę o utrzymanie potencjału państwa, zatrzymanie pierwszej fali represji, ale także na poszukiwanie nowych idei, nowych pomysłów i koncepcji.

Najważniejsi politycy PiS objeżdżają kraj, by przekazać swoją ocenę sytuacji. Ale także dlatego, że szukają pomysłów na przyszłość. Do jakich emocji się odwołać? Co skorygować? U jakich grup społecznych szukać poparcia? Czy budować szeroki ruch społeczny, czy też próbować powtórzyć drogę z lat 2007–2015? Nie jest to droga, która szybko przyniesie sukcesy. Dziś PiS jest w defensywie, ale również po tej stronie boiska można i trzeba być skutecznym. Nie należy liczyć na szybkie odwrócenie fali; takie postawienie sprawy może przynieść jedynie frustrację. Cnota cierpliwości, zawsze ważna w polityce, dziś staje się szczególnie cenna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter