20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co by nam powiedzieli?

Ocena: 3.89999
833

Uczestniczyłem niedawno w konferencji zorganizowanej u pana prezydenta w Belwederze na temat „«Zło dobrem zwyciężaj». Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata”. Wszak w tym roku mija 40 lat od męczeńskiej śmierci bohaterskiego kapłana. Przy okazji tego rodzaju wydarzeń, kiedy wspominamy jakąś ważną dla Polski i Kościoła postać, stawiane jest niekiedy pytanie: Co dana osoba powiedziałaby nam dzisiaj? Co by powiedział ks. Popiełuszko albo kard. Stefan Wyszyński, albo Jan Paweł II? To samo pytanie można by stawiać w odniesieniu do bardziej oddalonych od współczesności postaci, jak np. marszałek Józef Piłsudski albo Henryk Sienkiewicz. Ten ostatni być może przeprosiłby najpierw za swojego prawnuka, Bartłomieja Sienkiewicza.

Pytanie, co by nam ktoś z przeszłości powiedział, może prowadzić do swoistego przeciągania liny. Różne strony współczesnych napięć próbują ze znaczących postaci przeszłości zrobić swoich sprzymierzeńców. A jak się nie daje dalej przeciągać liny, to bywa, że decydują się na oplucie bohatera przeszłości, by osłabić jego wpływ na teraźniejszość. Tak stało się z Janem Pawłem II. Był czas, kiedy próbowano przekonywać, że mamy Kościół otwarty, piękny, który ma twarz właśnie Jana Pawła II, ks. Bonieckiego, ks. Tischnera, i Kościół brzydki, pełen urazów i uprzedzeń, który ma twarz o. Rydzyka. Ten pierwszy Kościół wspierał siły proeuropejskie, demokratyczne, a ten drugi to miały być „mohery” głosujące na ugrupowania nacjonalistyczne, chcące wprowadzić katodyktaturę itp. A jak się już dłużej nie dało robić z papieża Polaka patrona ludzi, którzy ostatnio doszli do władzy, zdecydowano, żeby mocno uderzyć w jego dziedzictwo. W tym celu rozwinięto szmatę z napisem „JPII obrońca pedofilów”. Wielu młodych oraz innych z rodzaju poleznyj idiot do tej pory powtarza w internecie to oszczercze hasło.

Pytanie, co by nam ktoś z przeszłości mógł dziś powiedzieć, jest swego rodzaju zagajeniem, które otwiera refleksję i dyskusję. Przede wszystkim uświadamiamy sobie, jak szybko i jak bardzo zmieniły się czasy. Ksiądz Popiełuszko wypowiadał proste słowa o prawdzie, godności, solidarności, i te słowa były w lot rozumiane. Rozumieli je także ubecy i dlatego uznali ks. Jerzego za niebezpiecznego. Dziś te same słowa jakby straciły kontekst i znaczenie. Gorzej! Nabrały znaczeń całkowicie odwrotnych. Dobrym przykładem jest tu aborcja. Za komuny była ona dozwolona, ale nawet wtedy mówiono, że aborcja to mniejsze zło, że w pewnych sytuacjach nie ma lepszego wyjścia i dlatego trzeba na nią pozwalać. Dziś aborcja jest w Europie promowana jako fundamentalne prawo człowieka, a tym, którzy się jej sprzeciwiają, wmawia się nie tylko nietolerancję, ale też nienawiść do kobiet. Czy ks. Popiełuszko albo kard. Wyszyński, którzy bronili życia nienarodzonych, mogli przypuszczać, że 40 lat po ich śmierci na ulice polskich miast wyjdzie młodzież, by radośnie podskakiwać: „Hej, hej, aborcja jest okej”? Ksiądz Jerzy powtarzał: „Zło dobrem zwyciężaj”. Problem w tym, że oto coraz bezczelniej zło nazywa się dobrem, a dobro złem.

Z tego wszystkiego nie wynika jednak, że głos postaci z przeszłości dziś jest już nieaktualny. Wręcz przeciwnie! Im bardziej czasy są zakłamane i ogłupiałe, tym bardziej trzeba przypominać „stare prawdy”, czyli po prostu prawdy. Trzeba wskazywać na tych, którzy gotowi byli zapłacić własnym życiem za świadczenie o prawdzie. Tyle że dziś ideolodzy i manipulatorzy nie chcą zabijać za głoszenie prawdy. Mają inne, bardziej skuteczne sposoby, jak globalne pranie mózgów. Przecież niejeden z tych, którzy oklaskiwali Popiełuszkę i Wojtyłę, dziś oklaskuje zupełnie innych „bohaterów”. Tym bardziej opowiadajmy prawdziwe historie o prawdziwych bohaterach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie


dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter