25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co damy innym?

Ocena: 3.72
912

W momencie gdy piszę te słowa, pojawiła się informacja, że granicę z Polską przekroczył milionowy uchodźca z ogarniętej wojną

Ukrainy. To oznacza, że już milion osób w ciągu 12 dni walk znalazło schronienie w naszym kraju! I to nie w jakichś zbudowanych na szybko namiotach, nie w ośrodkach dla uchodźców, a w polskich domach! Dostrzega to, docenia, a nawet dziwi się temu cały świat!

Kwadrans przed pojawieniem się na ekranie telewizyjnym paska z informacją o liczbie uchodźców jedna ze stacji relacjonowała wypowiedź odwiedzającego Rzeszów przedstawiciela amerykańskiej Izby Reprezentantów. Powiedział on, że z powodu tego, co dziś robimy, pomocy na taką skalę, przejdziemy do najnowszej historii świata. I… chyba ma rację, bo większość z nas też to czuje. Ale zarazem tylko niektórzy myślą dziś o tym, co dalej. Czy znajdziemy w sobie wystarczająco dużo sił, by kontynuować to dzieło? A może być tylko coraz trudniej.

Spójrzmy jednak na pomoc świadczoną obecnie przez Polaków w kontekście historii ubiegłego wieku, jeśli takie wzorce zachowania otrzymujemy niejako w prezencie od poprzednich pokoleń. Co jeszcze w ostatnim wieku Polska dała światu? Na pewno wymieniłbym, choćby w kontekście walki o niepodległość, naszą postawę jako narodu w czasie II wojny światowej. Nie tylko męstwo, ale i oddanie wspólnej sprawie oraz brak systemowej współpracy ze złem, gdyż Polska jest jedynym krajem, w którym w okupowanej Europie działało tak sprawnie państwo podziemne, a my nigdy nie stworzyliśmy jakiegoś polskiego oddziału SS.

Na pewno byłaby to także Solidarność. Wielki dziesięciomilionowy ruch społeczny, który wyrastał z niezgody na niewolę i oddolnie – aczkolwiek systemowo – położył fundamenty pod pokojową zmianę świata. Warto pamiętać, że nie byłoby upadku muru w Berlinie i likwidacji żelaznej kurtyny, gdyby nie rok 1980 i Solidarność właśnie.

Ale jest jeszcze coś wyjątkowego, zmieniającego świat, dającego nadzieję i przypominającego, jakie plany wobec każdego z nas ma Bóg. To s. Faustyna Kowalska i zapisana w jej „Dzienniczku” misja Bożego Miłosierdzia.

Na koniec, aby nie popaść w megalomanię i samozadowolenie, pomyślmy, co Ukraina dziś daje nam i światu. Po pierwsze bez wątpienia walczy także za nasz pokój i spokój. Po drugie pokazuje wszystkim, co znaczy honor, bohaterstwo, poświęcenie dla ojczyzny i walka o nią do samego końca. A ich prezydent stał się wzorem prawdziwego nie tylko polityka, ale i przywódcy. Pamiętajmy o tych rzeczach w tym trudnym czasie, bo historia jest nieustannie wielką nauczycielką życia.

Idziemy nr 11 (854), 13 marca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter