20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nam po straży?

Ocena: 0
2788
Właściwie po co nam straż miejska? Można odnieść wrażenie, że cały kraj chce żyć bez straży miejskich. To oczywiście głęboka przesada, ale faktycznie jest problem, bo ostatnio straż miejska aż sama się prosi, by jej nie było.

Coraz więcej jest miast, których mieszkańcy zadają to pytanie. Już nie tylko nawet pytają, ale idą dalej i likwidują. Po szarpaninie sopockich strażników z ulicznym grajkiem, który nie chciał ustąpić, likwidacji całej struktury domagają się miejscowi radni. A członkowie Kongresu Nowej Prawicy zaczęli zbierać podpisy mieszkańców, by móc zorganizować w mieście referendum. Potrzebne będą podpisy 10 proc. mieszkańców Sopotu. Nie wiadomo, czy uda się zebrać wymagane podpisy, a jeśli nawet, to czy uda się straż zlikwidować. Bo w Krakowie np. stało się to niemożliwe. Tamtejsza rada miasta niemal jednogłośnie odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt uchwały w sprawie likwidacji straży miejskiej. Tam projekt powstał z inicjatywy Ruchu Palikota.

Mimo że Kongres Nowej Prawicy od Ruchu Palikota dzieli przepaść, to obie partie łączy opinia o strażnikach. Wnioskodawcy uważają, że istnienie straży miejskiej w obecnej formie jedynie w minimalnym stopniu przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i zapewnienia porządku publicznego. Dlatego jej zadania powinni przejąć policjanci. Byłoby lepiej i taniej. Budżet straży miejskiej w Sopocie to około 1,3 mln złotych rocznie, co zdaniem Kongresu Nowej Prawicy jest marnowaniem publicznych środków.

I faktycznie, patrząc na dokonania panów w czarnych czapeczkach z daszkiem, można odnieść wrażenie, że straż miejska to zbędna instytucja, ponieważ te same funkcje wykonują odpowiedni inspektorzy w Urzędzie Miasta. Uprawnienia strażników miejskich pokrywają się też z uprawnieniami policji oraz inspekcji transportu drogowego. Brak jasnej granicy powoduje zamęt w służbach mundurowych. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na ulicach, to od tego jest policja. Tak też przekonują pomysłodawcy zbierania podpisów pod referendum.

Funkcjonariusze straży miejskiej bronią się i mówią, że ujawniają rocznie kilka tysięcy wykroczeń. Pytanie: jakich? Jakiej rangi i wagi? Bo można odnieść wrażenie, że niewielkiej. No, czasem pomagają zwierzętom. Kiedy są ranne koty, zagubione jeże i bezpańskie psy, wtedy zawsze gotowi są do akcji. Ale jeśli trzeba przegonić bandę pijanych wyrostków? To wtedy jest problem. Problemem jest także „walka z karczystymi byczkami”, którzy parkują byle gdzie i byle jak. Ale problemem nie jest za to zdolność, z jaką ścigają normalnych kierowców za nawet najdrobniejsze przewinienia (słynne fotroradary jako maszynki do zarabiania pieniędzy). A już ściganie starszawych handlarek z pumeksem i pietruszką wychodzi straży miejskiej perfekcyjnie! Statystyki pęcznieją jak te pęczki zarekwirowanej zieleniny.

Za to przywileje, jakie ma ta służba, i pieniądze, jakie czerpie z budżetu na swoje istnienie, mogą wprawić w osłupienie. Tak samo jak kilkunastu zatrzymanych strażników w Częstochowie, którzy zamiast bronić porządku, wdali się w utarczkę z osobami stojącymi przy jednym ze sklepów. Najpierw ich zagazowali, a potem pobili, tak że do szpitali trafiło kilkanaście osób. W aktach nie znalazły się dotąd informacje, by ucierpieć mieli sami funkcjonariusze! W Chrzanowie, Żorach, Trzebini i Stalowej Woli straży miejskiej już nie ma. I co? Jest nawet bezpieczniej! To po co nam straż?

Może by tak ogłosić kolejne referendum, zanim straż dostanie do ręki nowy oręż? Bo za chwilę, o czym mało kto wie, będzie jeszcze miała uprawnienia śledcze. I co my na to?

Krzysztof Ziemiec
Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter