17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co za czasy?

Ocena: 4.01
967

Naukowcy z Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk przeanalizowali poglądy Polek i Polaków tuż przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi i tuż po nich. Jak mówi współautorka badania, zaobserwowano szczególnie wysoki poziom odczłowieczania osób o przeciwnych poglądach politycznych. Co prawda po wyborach poziom dehumanizacji przeciwników politycznych spadł wśród wyborców nowo utworzonego rządu, utrzymuje się jednak na wysokim poziomie. Do 15 października ub.r. najwyższy poziom odczłowieczania swoich rodaków widoczny był wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej, a najniższy odsetek – w gronie wyborców PiS. Po zmianie władzy zwolennicy PiS zaczęli bardziej negatywnie odnosić się do swoich rodaków, choć to jednak nadal najmniejszy stopień niechęci z grona elektoratu wszystkich ugrupowań.

Pewnie wielu czytelników powie: Co za czasy! Kiedyś to było nie do pomyślenia! Podobne słowa wypowiada ze sceny jeden z dwóch bohaterów spektaklu „Pokonać piekło”. W sztuce dwaj wielcy święci i orędownicy wolnej Polski, Andrzej Bobola i Jerzy Popiełuszko, spotykają się w Rzymie, gdzie ważą się losy świata, czekając na specjalną audiencję u papieża. Bobola po wysłuchaniu zwierzeń Popiełuszki głośno i ze złością pyta go: „Czy Ty myślisz, że kiedyś było inaczej? Że ludzie się kochali? Było tak samo, a może gorzej, bo w moich czasach mieliśmy swojego króla”.

Spektakl, o którym mówię, to piękna pasyjna opowieść o połączonym z duchowością patriotyzmie, o różnych drogach dochodzenia do wolności w nas samych, o Polsce i jej fundamentach. Także o Polakach, którzy mimo wielu wad zawsze potrafili w jakiejś części dostrzec to, co najważniejsze, i sprzeciwić się próbom wszelkiej ateizacji. I siłom zła, które potrafią tak szybko przeniknąć i zatruć nasze dusze, degenerując cały naród.

Najważniejsze są jednak ostatnie słowa, jakie ze sceny wypowiada do Popiełuszki Bobola: „W sprawach istotnych nie trzeba iść do papieża, bo on nie jest od tego, tylko paść na kolana”. To ważne przesłanie o sile modlitwy na 2024 r., w którym przypada czterdziesta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego i kiedy cały świat chwieje się w posadach. Ksiądz Popiełuszko mówił do nas w latach osiemdziesiątych: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

PS. Spektakl tarnowskiego Teatru Nie Teraz, w reżyserii Tomasza Żaka, zobaczyłem tydzień temu w jednej z warszawskich parafii. Aktorzy zapewniają, że przyjadą wszędzie, gdzie dostaną zaproszenie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter