6 grudnia
niedziela
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co zamiast zniczy?

Ocena: 4.45
821

Nawiedzenie cmentarzy może być w tym roku trudne. Piękną tradycję zbierania się nad grobami najbliższych zakłóciła nam pandemia. Lekarze, biskupi i władze apelują, żeby wyjazdy na cmentarze rozłożyć na cały listopad.

W niektórych przypadkach trzeba się pogodzić z tym, że z nawiedzenia grobów musimy w ogóle zrezygnować. Dotyczy to szczególnie osób starszych i schorowanych, choć to one mają najwięcej bliskich „po tamtej stronie”. I to one najbardziej odczuwają związek z tymi, którzy odeszli do wieczności. Jakimś rozwiązaniem może być wysłanie wnuków, żeby zapaliły znicz na wskazanym grobie. Może to być również pole do popisu dla harcerzy i młodzieży z KSM. Są także wyspecjalizowane firmy i zakłady pogrzebowe, które takie usługi świadczą. Nie radzę natomiast korzystać z rozmaitych „wirtualnych” pomysłów, bo łatwo w ten sposób od powagi należnej pamięci o zmarłych przejść do śmieszności.

Szczególnie zaś pamiętajmy w listopadzie o modlitwie za zmarłych. Dla niej nie ma odległości i granic. Ona tak naprawdę jest najważniejsza na „tamtym świecie”, w odróżnieniu od zniczy i kwiatów, które są ważne dla nas, jako znak naszej pamięci. Chodzi o modlitwę indywidualną i rodzinną, do której szczególnie wzywają w tym roku twórcy „Różańca do granic nieba”. Ale także o modlitwę Kościoła. Wiele parafii daje możliwość zamawiania wypominków przez e-mail czy telefon. W niektórych można zdalnie zamówić intencję mszalną za zmarłych. Msza święta za zmarłych jest tak samo ważna w kościele, przy którym spoczywają ich ciała, jak i w parafii, do której chodzimy na co dzień.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 18 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 6 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 40, 1-5. 9-11; Ps 85, 9-14 ;2 P 3, 8-14; Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Misja Jana Chrzciciela - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter