20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cokolwiek zabolało

Ocena: 4.5
1153

Od kiedy mam dzieci w szkole, czyli od trzynastu lat, nie było roku bez jakiejś „reformy”. Raz zdolnego dziecka nie wolno mi było posłać do szkoły, bo do 1 września nie ukończyło sześciu lat – raz inne musiało do niej iść przedwcześnie. Raz kupowałam co rok komplet nowych podręczników dla każdego, bo te sprzed dwóch były już nieaktualne – raz dostawałam za darmo produkt, który też dłużej nie przetrwał. Wciąż zapoznawałam się z nowymi zasadami ocen, testów sprawdzających i rekrutacji do szkół wyższego stopnia. Czy było lepiej? Wątpię. Bywało, że coś udało się dla poddawanych eksperymentom dzieci uzyskać. Częściej była straszna bezradność.

Przez wszystkie te lata nie pamiętam stanowczego nauczycielskiego „nie”. Poza strajkiem w piątek 31 września 2017 r., kiedy ZNP stanął okoniem przeciw rządowi likwidującemu gimnazja i obowiązek szkolny sześciolatków – doprawdy, nic politycznego. Bo nauczyciele nie protestowali, kiedy sześciolatki zmuszano do pójścia do szkół, co dziś skutkuje falą agresji wśród nieradzących sobie w czwartej klasie młodszych o rok uczniów. Nie odmawiali, kiedy wciskano pierwszoklasistom kiepski, pisany na kolanie podręcznik, kiedy cięto programy nauczania i wdrażano ogłupiające testy. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -