16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czerwony tydzień

Ocena: 1.4
745

Ubiegły tydzień przeszedł dla chrześcijan na świecie pod znakiem pamięci o ofiarach prześladowań, których liczba z roku na rok wcale nie maleje. Wręcz przeciwnie. Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie – podaje najnowszy raport Pew Research Center.

W ostatnich latach ataki na chrześcijan stały się niemal codziennością również na kontynencie europejskim. Stąd papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) już po raz kolejny przeprowadziło akcję „Red Wednesday” (Czerwona środa), rozpoczynającą „Red Week” (Czerwony tydzień), aby zwrócić uwagę na chrześcijan żyjących w ciągłym zagrożeniu. 18 listopada setki kościołów, pomników i gmachów publicznych na całym świecie zostało oświetlonych na czerwono, aby upamiętnić męczeństwo współczesnych chrześcijan.

W tym roku, z uwagi na ostatnie ataki w kościołach, katedrze św. Szczepana i zamachy na wiedeńskich ulicach, w samej tylko Austrii zostało oświetlonych na czerwono kilkadziesiąt obiektów, w tym po raz pierwszy austriacki parlament. Przewodniczący austriackiej Rady Narodowej Wolfgang Sobotka powiedział, że oświetlenie parlamentu ma na celu „kształtowanie świadomości w walce z prześladowaniem chrześcijan”. Natomiast dyrektor austriackiego oddziału PKWP stwierdził, że „bycie chrześcijaninem nigdy jeszcze nie było tak niebezpieczne jak dzisiaj, ale w zachodnim świecie w dalszym ciągu za mało mówi się na ten temat”.

Dla potwierdzenia tego, że nie tylko chrześcijańskie organizacje biją na alarm, dwa dni przed „Czerwoną środą” Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) opublikowała dane, z których wynika, że w 2019 roku w samej Europie doszło do ponad 500 udokumentowanych przestępstw na tle nienawiści do chrześcijan: ataki na księży katolickich, podpalenia kościołów katolickich, niszczenie figur Matki Bożej, akty wandalizmu w poradniach ciążowych, kradzieże konsekrowanych hostii z tabernakulum. Według OBWE do największej liczby przestępstw dochodzi we Francji. Ale dane, które publikuje OBWE, obejmują tylko zdarzenia udokumentowane i zaklasyfikowane przez organizację jako przestępstwa na tle nienawiści, dlatego wydają się zaniżone, skoro francuskie MSZ podaje, że rocznie dochodzi do ok. 800 aktów wandalizmu w kościołach na terenie Francji.

Pośród danych opublikowanych przez OBWE znalazły się cztery brutalne ataki na polskich księży katolickich: kapłan, który został dźgnięty nożem w klatkę piersiową przy wejściu do kościoła przed Mszą świętą w czerwcu 2019 roku; ksiądz, który został pobity przez grupę osób, kiedy próbował zapobiec zbezczeszczeniu kościoła w listopadzie 2019 roku; dwóch innych kapłanów, którzy zostali napadnięci w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. Niestety, dane za rok 2020 będą jeszcze gorsze. Akty wandalizmu wobec kościołów katolickich, do których doszło w tym roku w Polsce na fali protestów proaborcyjnych, ale także ataki na kościoły i obcinanie głów figurom we Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech, były – pomimo pandemii – wyjątkowo częste i brutalne.

Co ciekawe, OBWE opublikowała dane o prześladowaniach chrześcijan 16 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Oprócz danych o prześladowaniach chrześcijan zamieściła także dane dotyczące przestępstw z nienawiści na tle antysemityzmu, rasizmu, uprzedzeń wobec orientacji seksualnej i inne kategorie. Tego dnia w warszawskim transporcie miejskim można było zobaczyć na ekranach tęczowe symbole wzywające do tolerancji wobec osób LGBT. Wobec innych osób już nie.

Idziemy nr 48 (788), 29 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter