7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy przetrwają zimę?

Ocena: 3.85
631

Rosjanie zniszczyli dotychczas ok. 40 proc. energetycznej infrastruktury Ukrainy. A problemy z dostawami prądu są odczuwane w całym kraju i dotykają już ok. 10 mln mieszkańców. – Ukraińcy powinni rozważyć nawet opuszczenie kraju w celu oszczędzania energii – powiedział kilka dni temu szef największej prywatnej firmy energetycznej na Ukrainie. Potem te słowa były co prawda dementowane, ale może jednak w praktyce pokazują realną skalę kryzysu?

Czy zatem Ukraińcy są w stanie przetrwać tę zimę? Odpowiedź wydaje się trudna i oczywista zarazem, ale może trzeba też zadać inne pytanie – czy nadchodzące chłody przetrwa cała Europa? Oto bez rozgłosu, za to systematycznie, od kilku tygodni brytyjski rząd przeprowadza serię próbnych ćwiczeń, by poradzić sobie z przerwami w dostawie energii, trwającymi nawet do siedmiu dni. O kryzysie energetycznym, jaki grozi nam tej zimy, otwarcie mówią też Niemcy, których lokalne władze od miesiąca przygotowują się na taki kryzys, wyłączając próbnie i prąd, i ogrzewanie.

Braki energii mogą dotknąć właściwie całą Europę. Także Polskę, choćby dlatego, że mamy mocno przestarzałą infrastrukturę przesyłową. Co to oznacza? Całkowitą ciemność. Ale nie tylko. Jeśli zabraknie prądu, wówczas absolutnie nic nie działa. Transport, handel, szkoły, pogotowie… Nigdzie nie da się dodzwonić ani tym bardziej naładować telefonu…

Trzy pokolenia temu ludzie wiedzieli, co to znaczy żyć bez prądu. Ale teraz?… Można będzie pewnie tylko płakać. Bo to, co na wschodzie – na Ukrainie – jest normą, na zachodzie ostatni raz występowało w latach czterdziestych…

Nie ulega wątpliwości, że taka jest taktyka Rosjan, aby nie tylko pociskami podporządkowywać sobie ludzi, ale także ich „wykańczać”. Czy będziemy wystarczająco silni i twardzi? Czas pokaże, co jeszcze potrafimy jako społeczeństwo. To będzie duża próba. I dla państwa, i dla służb, i dla nas samych. Ale z pewnością nauczenie się oszczędzania prądu i ciepła, co było normą jeszcze w latach 80., musi znów wrócić do zbiorowej świadomości. To wyjdzie na dobre także naszym domowym budżetom.

Idziemy nr 48 (891)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter