19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobrego nowego roku

Ocena: 0
993

Rok kościelny nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a kalendarz liturgiczny z kalendarzem rocznym. A właśnie w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy w Kościele nowy rok liturgiczny.

Nie świętujemy tego wydarzenia tak jak rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego, chociaż dla naszego życia duchowego to właśnie rok liturgiczny ma większe znaczenie. Przebiega on bowiem cykl wydarzeń z historii zbawienia, czyli z życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana, a przeplatany jest wspomnieniami świętych i wydarzeniami z życia Kościoła. W czytaniach niedzielnych i świątecznych obowiązuje cykl trzyletni (A, B, C), a w dni powszednie dwuletni (I, II), co też urozmaica – by tak rzec – przeżywanie liturgii.

Rozpoczynający się rok liturgiczny jest rokiem C, II, a to oznacza, że będą przeważały czytania z Ewangelii według św. Łukasza. Rok liturgiczny podzielony jest na okresy liturgiczne, podczas których koncentrujemy się na rozważaniu najważniejszych wydarzeń z historii zbawienia. Zaczynamy więc Adwentem, czyli oczekiwaniem na narodziny Zbawiciela. Następnie mamy okres Bożego Narodzenia, potem okres zwykły I, który trwa do Wielkiego Postu. Po nim następuje Triduum Paschalne, dość długi okres wielkanocny i najdłuższy okres zwykły II. Każdy z tych okresów ma swoje praktyki pobożnościowe, dni radosne i pokutne, które nastrajają wierzących do refleksji nad istotą i celem własnego życia.

Ponadto Konferencja Episkopatu Polski ustala również program roku duszpasterskiego, który podejmuje ważne kwestie wiary. Obecnie przeżywamy trzyletni program duszpasterski koncentrujący się wokół tematu Eucharystii, pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Rok duszpasterski 2021/2022 będą wyznaczały słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

W przeszłości okresy liturgiczne bardzo mocno determinowały czas płynący w życiu człowieka, tak samo jak zmieniające się pory roku. Był czas radości i smutku, wesela i żałoby. „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem”, jak czytamy w Księdze Koheleta.

Tak też Bóg pomyślał ten świat i życie człowieka, które ma swoje fazy, od narodzin ziemskich po narodziny dla nieba. Tak samo czas dany człowiekowi ma swoje okresy w ciągu roku, służące temu, by nie zgubić z oczu najważniejszego celu.

Człowiek jednak chciał być mądrzejszy od Stwórcy i wymieszał wszystko ze sobą, tak że ludzie zaczęli gubić się w codzienności, w której dzień podobny jest do dnia. Bo nie ma już w naszej kulturze „czasu rodzenia i czasu umierania, czasu sadzenia i czasu wyrywania tego, co zasadzono, czasu zabijania i czasu leczenia, czasu burzenia i czasu budowania, czasu płaczu i czasu śmiechu, czasu zawodzenia i czasu pląsów, czasu rzucania kamieni i czasu ich zbierania, czasu pieszczot cielesnych i czasu wstrzymywania się od nich, czasu szukania i czasu tracenia, czasu zachowania i czasu wyrzucania, czasu rozdzierania i czasu zszywania, czasu milczenia i czasu mówienia, czasu miłowania i czasu nienawiści, czasu wojny i czasu pokoju” (por. Koh 3, 2-8). Ludzie balują przez cały rok albo popadają w chroniczny smutek i narzekanie, pracują w świątek, piątek i niedzielę, poszczą przez cały rok, bo modny jest weganizm, a grillują mięso w piątek, kiedy wypada długi weekend. Ostatecznie takie wymieszanie wszystkiego powoduje chaos i niestabilność w życiu człowieka.

A przecież natura ludzka potrzebuje porządku, tak jak cały świat stworzony, który funkcjonuje według określonych zasad. Bóg wszystko wspaniale pomyślał, ale pycha ludzka nie zawsze chce to przyznać, co też w konsekwencji jest najgorszym rozwiązaniem dla człowieka. Cieszmy się zatem z nowego roku liturgicznego i spróbujmy go przeżyć bardziej świadomie, a z pewnością będzie miało to pozytywny wpływ na nasze nastawienie do życia i działania.

Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter