21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Echa Synodu

Ocena: 0
1356

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się Synod biskupów o młodzieży, w którym uczestniczy również czterech biskupów z Polski. Podczas długich, bo trwających niemal miesiąc obrad, biskupi wysłuchają nie tylko swoich wystąpień, ale również bardzo wielu świadectw młodych ludzi z różnych krajów, ze wszystkich kontynentów.

Od momentu opublikowania dokumentu roboczego zgromadzenia, czyli Instrumentum laboris, Synod wzbudza jednak różne emocje, głównie z tego względu, że pojawiło się w nim określenie „LGBT”, które to nigdy wcześniej nie występowało w dokumentach Kościoła. Jedni cieszą się zatem, że nawet tak konserwatywne gremium jak Synod biskupów idzie z duchem czasu, inni biją na alarm, że ideologia gender weszła na całego również tutaj. Ojcowie synodalni przyznają zresztą, że podczas sesji dużo się mówi o seksualności i seksualizacji młodych. To prawda, że jest to temat ważny w życiu młodych, dojrzewających ludzi, ale nie może on być tematem wiodącym, bo trudno nie zauważyć, co stało się na Zachodzie, kiedy cały sens życia człowieka zaczął krążyć wokół seksu.

Arcybiskup Charles Chaput z Filadelfii zauważył trafnie w swoim wystąpieniu podczas drugiej kongregacji, że „nie ma czegoś takiego jak »katolik LGBTQ« lub »katolik transseksualny« czy też »katolik heteroseksualny«”. Zaznaczył również, że popęd seksualny nie określa naszej tożsamości i nie można się zgodzić, aby te oznaczenia określały odrębne społeczności.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -