28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Eksperyment z Bogiem

Ocena: 0
1467

W książce-wywiadzie z Benedyktem XVI „Światłość świata”, do której często wracam, znajduje się rozdział „Czas nawrócenia”. Mamy Wielki Post, a w dodatku Rok Miłosierdzia, a zatem warto zobaczyć, co o nawróceniu mówi papież-teolog. W ogóle uważam, że „Światłość świata”, to świetna refleksja nad kondycją Kościoła i świata na początku XXI w.

Benedykt XVI wadzi się z Zachodem, na którym – jak stwierdza – „powstała taka zachłanność na szczęście, której nie można zaspokoić tym, co istnieje. Ucieka więc w rajskie królestwo szatana...”. To pokusa, która pojawia się już na pierwszych kartach Biblii: „Otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło” (Rdz 3,5). To znaczy: Będziecie decydować o tym, co jest dobre, a co złe. Wiemy, że Adam i Ewa nie stali się bogami. Szatańska obietnica, choć z początku przekonująca, okazała się kłamstwem. Bez Boga człowiek stwarza to, co nieprawdziwe, tworzy fałszywy absolut, ściąga na siebie nieszczęście.

Co w tej sytuacji robić? Ratzinger odpowiada, że musimy głosić konieczność przełomu, który polegałby przede wszystkim na tym, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. I dodaje: „musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem – pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo”. To ważne słowa, bo wygląda na to, że niektóre Kościoły lokalne nie tylko tracą tę odwagę, ale nie chcą jej mieć. Rozpowszechnione myślenie wśród katolików, także księży i biskupów, na Zachodzie jest następujące: Zostawmy urządzanie społeczeństwa politykom lewicowo-liberalnym, którzy są mocni, mają media, banki i międzynarodowe organizacje w ręku; Kościół niech pokornie znajduje sobie różne nisze, wpisując się w główny nurt; nie należy przesadzać z publicznym mówieniem o Bogu i o Jezusie Chrystusie, bo to może być źle odebrane przez niewierzących i niechrześcijan; a skoro tak, to nie opieramy się zdecydowanie np. przedefiniowaniu małżeństwa i rodziny itd. Słowem: lewicowo-liberalne eksperymenty z człowiekiem i ze społeczeństwem – tak! bo to wydaje się nieuchronne, ale nie jakieś eksperymenty z Bogiem, bo powiedzą, że chcemy tworzyć państwa wyznaniowe.

Benedykt XVI chce jednak – pomimo wszystko – głosić światu, że gdy Bóg „przestaje się liczyć, to chociaż wszystko inne może być jeszcze całkiem rozsądne, jednak wtedy człowiek traci swoją godność i swoje człowieczeństwo”. Patrząc na trzy ostatnie pontyfikaty, widać różne rozłożenie akcentów w przepowiadaniu Ewangelii. Jan Paweł II zapytany kiedyś przez André Frossarda, które zdanie by wybrał, gdyby miał się udać na bezludną wyspę z tylko jednym zdaniem Ewangelii, odpowiedział: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32). Franciszek podkreśla zaś nieustannie, że Bóg jest miłosierny, a Benedykt XVI akcentuje prymat Boga. Oczywiście nie ma tu żadnej sprzeczności między kolejnymi papieżami; wręcz przeciwnie, trzeba nam czerpać z bogactwa przepowiadania obecnego papieża i jego poprzedników. Kościół jest wszak wspólnotą pokoleń, z której skarbca wydobywany rzeczy stare i nowe, i odnowione.

Benedykt XVI wie, że współczesny świat odrzuca pierwszeństwo Boga. Dlatego proponuje, aby „eksperyment z Bogiem” zaczynać od duchowych ruchów, dzięki którym Kościół „ustanowi drogowskazy i znowu postawi w centrum kwestię obecności Boga”. W tej wizji przypomina św. Benedykta z Nursji (zm. 547), patrona Europy. Ten, widząc zalew barbarzyństwa, zakładał klasztory, w których i wokół których pielęgnowano modlitwę, liturgię, kulturę i naukę, zachowując i rozwijając to, co najcenniejsze, dla przyszłych pokoleń. Ratzinger nie wydaje się optymistą co do współczesnych czasów, ale nie jest też pesymistą. Stara się ukazywać, że „czekamy na nadchodzącego Chrystusa, że Ten, Który Przyszedł, jest wciąż raczej Przychodzącym”.

Dariusz Kowalczyk SJ
dkowalczyk(at)jezuici.pl

Idziemy nr 8 (542), 21 lutego 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter