21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Elektrownia z USA

Ocena: 0
318

Długoterminowe prognozy pogody mówią, że tropikalne upały stają się standardem o tej porze roku. Oznacza to coroczne zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Dlatego potrzebujemy nowych źródeł energii. Ich pozyskiwanie to proces długi i drogi. A wieloletnie zaniedbania wciąż dają o sobie znać.

Ekolodzy od lat postulują postawienie na tzw. zieloną energię, która jednak jest droga i mało wydajna. Może być stosowana w naszych warunkach jako dodatek w małych osiedlach miejskich czy w gospodarstwach rolnych. Elektrowni węglowej w starym stylu nie pozwolą nam wybudować unijne przepisy. Wydaje się że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest postawienie na elektrownię jądrową. Słyszymy o tym już od czasów „późnego Gierka”, przymierzały się do niej rządy PO-PSL, ale nic z tego nie wyszło.

Teraz niespodziewanie pojawiła się szansa na sfinansowanie jej budowy i technologii. Oba warunki uda się osiągnąć dzięki współpracy z USA. „Nasze kraje podpisały umowę dotyczącą budowy elektrowni atomowej, co poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i pogłębi nasze relacje gospodarcze, które już teraz kwitną między naszymi krajami” – zapewnił Donald Trump.

Podpisana w Białym Domu umowa o współpracy przy projekcie jądrowym to kolejny krok po kilkumiesięcznych zakulisowych rozmowach, jakie odbywały się w Polsce – co zdradził właśnie minister energii: „Największe zainteresowanie w tej sprawie wyszło ze strony USA, i to może być u nas realizowane. Taką deklarację rząd polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego”.

To drugi obszar, jeśli chodzi o energetykę, w którym będziemy współpracować ze Stanami Zjednoczonymi. Bo już od 2015 r. regularnie kupujemy gaz skroplony od trzech amerykańskich firm. Mając dużo gazu z alternatywnych źródeł, będziemy mogli podejść całkiem inaczej do rozmów z Rosjanami przed 2022 r., kiedy kończy się kontrakt jamalski. Ale to dopiero początek współpracy, bo Polska rozbudowuje właśnie Gazoport LNG w Świnoujściu, aby przyjąć jeszcze więcej amerykańskiego surowca.

Co więcej, współpraca polskiej spółki gazowej z amerykańskimi partnerami daje PGNiG możliwości pośredniczenia w sprzedaży amerykańskiego gazu innym krajom. I to bezpośrednio z amerykańskich portów. To sprawia, że Polska będzie mogła sporo gazu sprzedawać innym, tym bardziej, że wybudujemy także gazociąg z Danią i Norwegią. A Polska poprzez PGNiG wejdzie do pierwszej ligi graczy, którzy handlują gazem skroplonym na całym świecie.

Czyli mamy szansę na przełamanie impasu energetycznego. I to nie musi oznaczać, że w Polsce powstanie jedna gigantyczna siłownia. Nie, dziś technologia pozwala na zbudowanie kilku małych i wydajnych obiektów. A lokalizacja takich amerykańskich elektrowni wzmacnia dodatkowo i nasze militarne bezpieczeństwo.

I to jest też ważny, a mniej nagłaśniany efekt wizyty polskiej delegacji w Białym Domu.

 

Idziemy nr 25 (714), 23 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -