28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie ta communio?

Ocena: 3.96667
1087

Z tygodnia na tydzień narastają obawy wspólnoty Kościoła powszechnego co do jego communio w związku z kolejnymi etapami tzw. drogi synodalnej i wypowiedziami niemieckich hierarchów. Swoje zaniepokojenie drogą, jaką od ponad dwóch lat podąża Kościół w Niemczech, wyraża coraz więcej biskupów z całego świata.

Ale droga protestantyzacji Kościoła katolickiego u naszych sąsiadów zza Odry trwa dużo dłużej niż oficjalny proces drogi synodalnej. Przed zgubną drogą Kościoła w Niemczech przestrzegał już papież Benedykt XVI podczas podróży apostolskiej do swojej ojczyzny w 2006 r., już wtedy bowiem ten Kościół lokalny borykał się z poważnymi problemami.

Z kolei papież Franciszek napisał w 2019 r. list „Do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech”, w którym zaapelował o jedność niemieckich katolików z Kościołem powszechnym. Teraz, kiedy to były i obecny przewodniczący niemieckiego Episkopatu, a więc kard. Marx i bp Bätzing ukazują postulaty tzw. drogi synodalnej jako wzór zmian dla całego Kościoła katolickiego, sytuacja staje się bardzo poważna, gdyż zagraża jedności kościelnej.

Wiemy z historii, czym może się to skończyć. Padające z różnych stron głosy o schizmie nie są już odosobnione. Po tym, jak najpierw Konferencja Episkopatu Ukrainy, następnie przewodniczący polskiego episkopatu, a później Konferencja Episkopatu Skandynawii skierowali listy braterskiej troski do biskupów niemieckich, w ostatnich dniach braterski list otwarty do swoich niemieckich braci w biskupstwie podpisało czterech kardynałów i ponad osiemdziesięciu biskupów z całego świata, którzy wyrazili swoje obawy co do schizmy grożącej Kościołowi w Niemczech.

W odpowiedzi na ten ostatni list przewodniczący niemieckiego Episkopatu napisał, że „w naszej drodze nie kierujemy się tymczasową socjologią czy ideologią świecką, ale centralnym źródłem poznania wiary, jakim są Pismo Święte i Tradycja, Magisterium Kościoła i teologia, a także zmysł wiernych i znaki czasu, interpretowane w świetle Ewangelii”.

Niestety, patrząc na ustalenia tzw. drogi synodalnej w kwestii wyświęcania kobiet, błogosławienia związków homoseksualnych czy zniesienia celibatu kapłańskiego trudno poczytywać słowa bp. Bätzinga za wiarygodne. Na jego wypowiedź zareagował na antenie EWTN kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, mówiąc, że „za krytyką postulatów drogi synodalnej kryją się uzasadnione obawy, które należy potraktować poważnie”. Dodał, że to, co Ojciec Święty i co biskupi niemieccy rozumieją pod pojęciem drogi synodalnej, to są dwa różne znaczenia. „Nie uważam ich za tożsame. Dla Papieża synodalność jest (…) wydarzeniem duchowym. To znaczy, że zaprasza nas do słuchania siebie nawzajem, a słuchając siebie nawzajem, do słuchania Ducha Świętego – co chce On nam powiedzieć”, stwierdził kard. Koch. Według papieża – o czym pisał w Liście do niemieckich katolików – głoszenie wiary jest pierwszą i właściwą misją Kościoła, a zatem musi być ono także celem drogi synodalnej.

Tymczasem biskupi niemieccy przygotowują się do swojej wizyty ad limina apostolorum w listopadzie br. Natomiast na 8–10 września zaplanowane zostało czwarte zgromadzenie plenarne tzw. drogi synodalnej. Z pewnością będzie to głównym tematem ich spotkania z Ojcem Świętym. A następca św. Piotra nawet ostatnio wyraził swoje zdystansowanie wobec tego procesu podczas audiencji prywatnej udzielonej przewodniczącemu polskiego episkopatu. Zresztą, niektórzy zarzucili abp. Gądeckiemu niepotrzebne wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innego episkopatu, narażając na szwank dobre relacje braterskie między sąsiednimi Kościołami lokalnymi. Ale takie zdanie mogły wyrazić jedynie osoby nieświadome tego, że istnieje coś takiego jak kolegialna troska biskupów o cały Kościół. Może warto sięgnąć po dokumenty Soboru Watykańskiego II, które o tej kolegialności dobitnie mówią.

Idziemy nr 18 (861), 01 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter