2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Globalny egoizm

Ocena: 0
1103

Nadeszła wiosna, a to pora roku, która mobilizuje do większej troski o własne ciało. Zrzucić po zimie zbędne kilogramy, rozruszać zastałe kości, zatroszczyć się o wygląd zewnętrzny, aby za niedługi czas być w formie na zbliżający się urlop, a wcześniej dobrze się zaprezentować przy świątecznym stole oraz podczas rodzinnych uroczystości komunijnych czy ślubnych. I bynajmniej nic w tym dziwnego ani zdrożnego.

Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy tak bardzo koncentrować się na swoim wyglądzie – i kolejno na samopoczuciu oraz indywidualnych potrzebach – że przeobraża się to w pewnego rodzaju religię. Po nowemu nazywa się to selfizm, po staremu to nic innego jak egoizm. Jak zwał tak zwał, chodzi o to, że owa nowa religia zatacza coraz szersze kręgi. Zatacza wśród osób w każdym wieku, wypierając odwieczne zasady współżycia społecznego, które streszczają się w tym, aby interesować się czymś więcej niż tylko czubkiem własnego nosa.

Hasła reklamowe typu: „zadbaj o siebie”, „jesteś tego warta”, „zainwestuj w siebie”, „rozwijaj się”, „pomyśl o sobie” przez lata zrobiły swoje. Wyniosły na piedestał ludzkie ego – tak jak nigdy wcześniej. Ciało i umysł stały się dla ludzi swoistym centrum wszechświata, którym wcześniej był Bóg, a po Nim bliźni. W zasadzie kultura samorozwoju i samorealizacji wyparła na Zachodzie podtrzymywanie więzi rodzinnych, otwarcie na potomstwo, pomoc słabszym, chorym, starszym i ogólnie mniej uprzywilejowanym. Ci ostatni to – w obecnej kulturze – frajerzy, którzy nie umieją sobie w życiu radzić i sami są sobie winni. W księgarniach półki aż uginają się od poradników typu: jak dobrze wyglądać, jak dbać o figurę, jak się nie starzeć, jak być szczęśliwym, jak cieszyć się chwilą, jak się nie stresować, jak się zrelaksować…

Amerykański Global Wellness Institute (czyli Światowy Instytut Dobrego Samopoczucia) z siedzibą w Miami opublikował dane za 2015 rok, według których na całym świecie ludzie wydali w tymże roku 940 mld euro na kosmetyki, 610 mld euro na diety i suplementy diet, 530 mld euro na urlopy wellness, 510 mld euro na fitness i 500 mld euro na profilaktykę. Instytut ocenił ponadto, że w porównaniu do całej gospodarki światowej zainteresowanie „wszystkim, co ma wspólnego z utrzymaniem i poprawą własnego zdrowia” jest niewspółmiernie większe od zainteresowania innymi sprawami. Dla porównania w 2015 roku szef FAO (Agencja ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa) podał, że wystarczyłoby 267 mld dolarów rocznie, czyli 248 mld euro, aby do 2030 roku wyeliminować na świecie głód. Tyle że nikomu na tym nie zależy, bo na zapobieganiu niedożywieniu 800 mln ludzi nie da się zrobić biznesu. A przecież o to w tym wszystkim chodzi.

To naturalne, że każdy chciałby być zdrowy i sprawny aż do samej śmierci, a przy tym jeszcze dobrze wyglądać. Ale nie oszukujmy się: firmy kosmetyczne i farmaceutyczne robią na tym ogromny interes, proponując w zamian frustrację, że nie da się zatrzymać upływającego czasu. Nie pozwalają zaakceptować faktu, że przychodzi czas na zmarszczki i siwe włosy świadczące o przebytych doświadczeniach i zdobytej mądrości. Że przychodzi także spowolnienie w poruszaniu się, co daje z kolei sposobność do refleksji, na którą wcześniej nie było czasu w całej tej życiowej bieganinie. Więzi ludzkie zaś, które zbudowaliśmy w ciągu życia, będą niezastąpione, kiedy nadejdzie czas choroby i cierpienia. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że selfizm wychodzi drożej, niż wyliczył to nawet Instytut Dobrego Samopoczucia.

 

Idziemy nr 13 (599), 26 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter