19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicy inaczej?

Ocena: 4.74
1003

Czy można być katolikiem inaczej? I co to w ogóle znaczy? O tym, że można, próbują przekonać wiernych biskupi niemieccy i „zaangażowani” świeccy w ramach tzw. drogi synodalnej.

W ubiegłym tygodniu hierarchowie odbyli wizytę ad limina apostolorum, z którą wiązali poważne oczekiwania w kwestii swoich postulatów synodalnych. Podsumowując jej wynik, przewodniczący episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing powiedział na konferencji prasowej w Rzymie: Uczestnicy drogi synodalnej chcą pozostać katolikami, „ale chcemy być katolikami inaczej”. Zdanie to momentalnie stało się symbolem całej wizyty niemieckich biskupów w Watykanie.

Czy spełniła ona ich oczekiwania? Chyba nie do końca. Entuzjazmu wobec propozycji niemieckiej drogi synodalnej pośród szefów watykańskich dykasterii nie było. A w czasie spotkania międzydykasterialnego, w którym uczestniczyli prefekci niektórych dykasterii Kurii Rzymskiej oraz 62 biskupów niemieckich, zabrakło papieża, na którego obecność liczyli hierarchowie. Aczkolwiek audiencja u Ojca Świętego odbyła się dzień wcześniej. Natomiast spotkanie międzydykasterialne prowadził watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, który odniósł się do obaw, jakie budzi tzw. droga synodalna, wskazując na ryzyko „reform Kościoła, a nie w Kościele”, jak możemy przeczytać we wspólnym komunikacie Stolicy Apostolskiej i Niemieckiej Konferencji Biskupów. Z kolei kard. Luis Francisco Ladaria, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów, „szczerze i jasno mówili o obawach i zastrzeżeniach dotyczących metodologii, treści i propozycji drogi synodalnej, proponując – dla dobra jedności Kościoła i jego misji ewangelizacyjnej – włączenie pojawiających się dotychczas wniosków w synod Kościoła powszechnego”, jak podaje komunikat. Padła także sugestia wprowadzenia moratorium na niemiecką drogę synodalną, która zresztą została odrzucona.

Odnosząc się do wspólnego komunikatu, w którym napisano, że „ze strony wszystkich widoczna była pełna świadomość, że są w drodze z całym świętym i cierpliwym Ludem Bożym”, bp Bätzing zaznaczył na konferencji prasowej, że „w rzeczywistości lud Boży w Niemczech jest bardzo niecierpliwy, nie jest cierpliwy”. Takie to porozumienie wynikło z wizyty ad limina. Podsumowując ją na Facebooku, bp Stefan Oster z Passawy napisał: „w dalszym przebiegu drogi synodalnej interwencje rzymskie muszą być brane pod uwagę”.

Czy jednak „muszą”, to się dopiero okaże, bo ustalenia niemieckiej drogi synodalnej już są powoli wprowadzane w niektórych diecezjach. Chodzi na przykład o takie przypadki, jak ten w archidiecezji Paderborn, która zdecydowała, że w nadchodzących wyborach nowego arcybiskupa wezmą udział osoby świeckie, które wyłoniono do tego zadania w drodze losowania. I choć ustalenia tzw. drogi synodalnej nie mają dla niemieckich biskupów mocy wiążącej, widać ich powolne przenikanie do diecezji.

Tymczasem przewodniczący tzw. drogi synodalnej zapowiedzieli już piątą i ostatnią sesję na marzec 2023 r. Kto bardziej ucieszy się z końca całego tego procesu, biskupi czy wierni, trudno powiedzieć. Ci pierwsi w zdecydowanej większości mają nadzieję na konkretne wprowadzenie przegłosowanych postulatów w diecezjach, tych drugich – oprócz synodalnych aktywistów – w większości mało to wszystko obchodzi.

Kościół w Niemczech traci wiernych na potęgę, zwłaszcza po rozpoczęciu swojego procesu synodalnego. Argumentowanie, że to niemal wyłącznie z powodu skandali pedofilskich, jest dość słabe. Czy niemieccy katolicy naprawdę chcą być „katolikami inaczej”? Bo na razie wygląda na to, że coraz więcej z nich w ogóle nie chce być katolikami w takim Kościele.

Idziemy nr 48

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter