13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komu ulicę?

Ocena: 4.5
680

Siał postrach wśród Niemców, został zamordowany przez komunistów. Teraz straci swoją ulicę: 30 lat po rehabilitacji „Nila” władze Żyrardowa pozbawiają bohatera patronatu ulicy, przemianowując ją na Jedności Robotniczej – poinformował na Facebooku IPN.

Generał Emil Fieldorf „Nil” był organizatorem i dowódcą Kedywu Armii Krajowej oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. Aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię, w 1953 r. po powrocie został wyrokiem komunistycznego sądu zamordowany przez oprawców, którzy zadbali nawet o to, by do dziś nie odnaleziono jego zwłok. Zmianę nazwy ulicy przegłosowali radni Platformy Obywatelskiej. W uzasadnieniu napisali, że to – tu cytat – „konsekwencja woli mieszkańców miasta Żyrardowa, dla których Jedność Robotnicza była i jest istotnym czynnikiem w życiu społecznym”. Dodajmy, że ta jedność to wymuszone „zjednoczenie” Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej oraz powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W Białymstoku znika ulica mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W Warszawie Ratusz nie wykonywał ustawy dekomunizacyjnej, zrobił to wojewoda, jego decyzję podważył NSA i dlatego wrócili na ulice komunistyczni działacze – jak „Mały Franek”. Czyli to nie jest jednostkowa sprawa. Komu i dlaczego przeszkadza pamięć o polskich bohaterach?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -