29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierdzie? Sprawdzam!

Ocena: 3.7
813

Tysiące pielgrzymów uczestniczyło w ubiegłą niedzielę w obchodach święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Arcybiskup Marek Jędraszewski w tamtejszym sanktuarium mówił, że najważniejsze jest, by świat uwierzył w Boże miłosierdzie.

W Łagiewnikach, gdzie znajdują się relikwie świętej Faustyny, dominowały modlitwy w jednej intencji – o pokój dla Ukrainy. Po dwóch miesiącach brutalnych walk, tysiącach mordów i zwierzęcych zachowań czerwonoarmistów widać, że gdy zawodzi dyplomacja, jedyne, co zostaje, to modlitwa.

Ale nie mniej ważne są czyny. W tym momencie właśnie nam, w ojczyźnie siostry Faustyny, Bóg postanowił powiedzieć: Sprawdzam! Jeśli tak często prosicie: „Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata”, czy to samo, co mówią wasze usta, czynią też wasze dłonie? I chyba śmiało można powiedzieć, że tę część egzaminu zdaliśmy celująco. Przynajmniej na razie, bo pomoc, jakiej udzieliliśmy uciekającym przed bombami, jest imponująca. Już nie tysiące, ale miliony Polaków otworzyło swoje serca na miliony potrzebujących.

Jeśli ktoś wątpił, dziś widzi prawdziwość słów: „Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”.

W pierwszych dniach wojny było najciężej. Chaos. Trzeba było zbudować sprawny system, dzięki któremu ofiary wojny otrzymają realną pomoc. A ludzi przybywało z dnia na dzień. Większość z nas nie wahała się – nie mogliśmy postąpić inaczej, widząc zapłakane dzieci i roztrzęsione mamy. Ale paradoksalnie był to najłatwiejszy czas i dla nich, i dla nas. Ten, który jest przed nami, będzie znacznie trudniejszy.

Rosja odnosi niewielkie sukcesy militarne, ale za to stosuje bardzo brutalną taktykę, zmierzając do totalnego wyniszczenia przeciwnika. Nie wiemy, do czego jeszcze mogą posunąć się Rosjanie. Możemy natomiast przypuszczać, że uciekinierów będzie więcej, bardziej straumatyzowanych i pokaleczonych wojną. Biedni, bez pracy, za to z wieloma obciążeniami. A my – bardziej już tym wszystkim zmęczeni, a część z nas pewnie także coraz bardziej niechętna. Specjaliści od migracji kreślą różne scenariusze, ale wszyscy mówią, że ten czas nadejdzie. Dlatego teraz z całych sił musimy modlić się nie tylko o pokój tam na Ukrainie, ale i o pokój w naszych sercach, byśmy się nie poddali różnym podszeptom. Bo jeśli w Donbasie rozgrywa się teraz bitwa decydująca o przyszłości Ukrainy, a być może i Europy, to niebawem my będziemy pewnie musieli zdać wielki egzamin z człowieczeństwa. Oby równie celująco.

Jan Paweł II został ogłoszony świętym w 2014 r. właśnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Może teraz każdego dnia wykuwa się świętość każdego z nas?

Idziemy nr 18 (861), 01 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter