29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moralność specjalna

Ocena: 0
2213

Na początku lat 90. przetoczyła się przez Niemcy dyskusja o tym, czy Bundestag, czyli niemiecki parlament, powinien pozostać w Bonn, czy też powinno się go przenieść do Berlina. Ponieważ wówczas mieszkałem w Berlinie, byłem oczywiście za tym, aby go przenieść. Głośne były jednak głosy krytyków tego posunięcia.

Niewielkie miasto Bonn charakteryzowało się skromnością i pokorą, podczas gdy Berlin przypominał o złej przeszłości Niemiec. Przede wszystkim bowiem był stolicą Prus, później Republiki Weimarskiej, a w końcu Trzeciej Rzeszy. Krytycy obawiali się, że Niemcy powrócą do dawnych skrajności. Kiedy w końcu nastąpiło przeniesienie Bundestagu do Berlina w roku 1992, problem właśnie się zaczął. Wówczas brytyjski „The Economist” pisał, że Niemcy są „chorym człowiekiem” Europy, co wywołało pośród niemieckich polityków i niemieckiego społeczeństwa niemały szok. Zdawano sobie sprawę, że świat się zmienił i że również Niemcy muszą się zmienić. Tym, który rozpoczął tę zmianę, był Gerhard Schröder, podejmując dwie decyzje: Niemcy nie będą brały udziału w wojnie w Iraku prowadzonej przez Stany Zjednoczone oraz Niemcy przeprowadzą radykalną reformę państwa pod hasłem „Agenda 2010”. Schröder nie mógł osobiście doświadczyć pozytywnych owoców swoich decyzji, bowiem na stanowisku kanclerza zastąpiła go Angela Merkel.

Przez to, że wojna w Iraku okazała się fiaskiem, Niemcy niespodziewanie stały się moralnym zwycięzcą. A przez to, że program „Agenda 2010” również okazał się sukcesem, Niemcy stały się gospodarczą potęgą Europy. Obywatele Niemiec zaczęli być z siebie dumni, co przełożyło się na poczucie wyższości wobec innych narodów. Okazało się to również podczas kryzysu finansowego w 2009 r. Wielu Niemców uważa, że to właśnie polityka Angeli Merkel zdołała zapanować nad kryzysem, tak że Europa uniknęła poważniejszych konsekwencji. W zasadzie można było sobie darować wybory w 2013 r., bo było jasne, że i tak wygra Angela Merkel. Czego jednak wówczas nie można się było spodziewać, to tego, że pani kanclerz będzie podejmować nieracjonalne decyzje. Podczas swoich wystąpień zawsze zachowywała się przecież racjonalnie i skromnie.

Zatem to, że właśnie ona proponuje teraz Niemcom drogę, która w przeszłości została określona jako Sonderweg, czyli „droga specjalna” Niemiec, jest tragiczną ironią historii. Zazwyczaj poszczególne Sonderweg Niemiec wiązały się z akcjami militarnymi i demokratycznym deficytem. Obecnie przeżywamy inną niemiecką skrajność. Historyk Heinrich August Winkler zwie ją „moralnością specjalną”. Niemcy występują, jak powiedział niemiecki deputowany do Europarlamentu Hans-Olaf Henkel, z „syndromem pomocnika”. Henkel krytykuje niemiecki rząd za to, że chce ratować światowy klimat, walutę euro, wszystkich uchodźców na świecie, a przy okazji uczyć Polskę demokracji. Przyczynę takiego zachowania wyjaśnia on tym, że Niemcy zawsze czuli się winni za lata narodowego socjalizmu.

Przeraża mnie jednak to, jak trudne i niebezpieczne jest formułowanie takich opinii w Niemczech. Kiedy państwa europejskie nie chcą iść drogą ustalaną przez Niemcy, są krytykowane w mediach – jak państwa Europy Wschodniej, Austria i Skandynawia, lub nic się o ich sprzeciwie w mediach nie mówi – co dotyczy Francji i Wielkiej Brytanii. Czy Niemcy na nowo stały się „chorym człowiekiem” Europy? Jak tym razem brzmi diagnoza?

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika Die Tagespost
fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM
Idziemy nr 5 (539), 31 stycznia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter